Yalan Haber ve Gelecek Nesil Analiz
Alpaslan DÜVEN TÜRK-İNGİLİZ GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Alpaslan Düven Yazdı:

Yalan Haber ve Gelecek Nesil

Geçtiğimiz hafta İstanbul’daki ‘Kurtköy Eğitim Bilimleri Kampüsü’nden bir davet aldım. Burada öğrenim gören ortaokul öğrencilerine “Gazeteciliğin Dünü ve Bugünü, Gazeteci Kimdir, Gazeteciliğin Geleceği, Dış Haberler…” başlıklı bir sunum yapmam istendi.

Söz konusu çocuklar olunca akan sular durur… Kalktım, gittim. Okul Müdürü Burhan Ergül ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Dr. Öğretim Üyesi Selcan Karakuş karşıladı beni. Kısa bir muhabbettin ardından konuşmaların yapıldığı salona geçtik.

Çocukların yoğun ilgisinden dolayı salonda boş koltuk kalmamıştı. Okul Müdürü Burhan Ergül’ün sunumunun ardından sahneye davet edildim. Çocukların karşısında olmak müthiş bir duygu…

Çocuklara mesleğe başladığım tarih olan 1994’den 2019’a gazeteci ve gazetecilik mesleğindeki değişim ve yeniliklerden, dış haberlerden, yurtdışında görev yapan muhabirlerden ve yurtdışındaki Türk basınından söz ettim.

Hemen ardından soru-cevap yapmaya karar verdim. Sırasıyla parmak kaldıran çocuklara soru sormaları için şans verdim. Birkaç kolay sorudan sonra soruların zorlaşmaya başladığını fark ettim.

Bir öğrenci “Hiç yalan haber yazdınız mı?” diye sordu. Cevaben, net bir şekilde hiç yalan haber yazmadığımı söyledim. Ancak bugünkü gibi internet ve sosyal paylaşım sitelerinin olmadığı bir dönemde bilginin kısıtlı, zor elde edilebilir olduğu için bazı hatalar yapmış olabileceğimizi izah ettim.

Bir diğeri ise,“Neden yalan haber yazıyorlar?”diye sordu. Bu soruya cevaben ise, internetin ve onlarca sosyal paylaşım sitelerinin bulunduğu günümüzde yalan haber yazmanın artık zor olduğunu hatırlatarak, ‘‘Eskiler ‘Yalancının mumu yatsıya kadar yanar’ demiş. Artık yalancının mumu yatsıya kalmadan sönüveriyor, zira çok sayıda doğru bilgi kanalları mevcut’’ şeklinde cevap verdim.

Orta okul öğrencilerinden bu soruları bekler miydiniz? Ben beklemezdim.  Ancak durum bu… Sakın “çocuktur anlamaz” demeyin. Anlıyorlar ve her şeyin de farkındalar.

Benden sonraki konuşmacı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Dr.Öğretim Üyesi Selcan Karakuş, çocuklara Nano-teknoloji hakkında bir sunum yaptı. Yaklaşık 15 dakika süren bu sunumun ardından çocuklar mükemmel sorular sordu.

Çocuklar, birçok yetişkinin dahi bihaber olduğu Nano-Teknoloji’nin önemini ve geleceğin teknolojisi olduğunu çoktan kavramışlar. Sadede gelecek olursak; yeni nesil çocuklar çok meraklı, zeki ve de girişken. Onlara örnek olmaya devam etmeliyiz.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler