WHO Camdan Bakıyor… Analiz
Alpaslan DÜVEN TÜRK-İNGİLİZ GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Alpaslan Düven Londra’dan Yazdı:

WHO Camdan Bakıyor…

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs bulaşan kişi sayısının 25 milyonu aştığı, iyileşenlerin sayısının 17 milyon 412 bine ulaştığı ve salgın nedeniyle bugüne kadar 844 binden fazla kişi hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

Mart ayından bu yana etkisini tüm dünyada gösteren koronavirüs, normal yaşamı sekteye uğrattı. OHAL’den, sokağa çıkma yasağına, maskeden mesafe dayatmasına kadar farklı önlem ve kısıtlamalarla virüsün yayılması engellenmeye çalışıldı.

Tüm bu kısıtlamalardan bıkan ve normal hayatına devam etmek isteyen insanlar ülkelerinde sokaklara döküldü. Eski hayatlarına geri dönmek isteyen, maske ve mesafe dayatmasıyla haklarının ihlal edildiğini ileri süren insanlar, soluğu sokakta alıyor.

Nisan ayında başlayan protestolar günden güne farklı ülkelere yayılıyor.

Yeni normalin kurallarının kısıtlayıcı olduğunu ileri süren eylemciler, dünyanın birçok yerinde salgın önlemlerini protesto ediyor.

Almanya’nın başkenti Berlin’de binlerce kişinin katıldığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerinin protesto edildiği gösteri, polis tarafından sonlandırıldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri ve aşı karşıtı gösteri düzenlendi. Binlerce kişi, hükümetin aldığı önlemleri protesto etmek için Trafalgar Meydanı’nda toplandı.

Gösteride “hükümetin yalanlarına son vermesi” ve “tüm özgürlüklerin yeniden sağlanması” çağrısında bulunuldu.

Koronavirüsün bir “aldatmaca” olduğunu savunan ve “Zorunlu aşıya hayır” yazılı dövizler taşıyan göstericiler, sık sık “Özgürlük” sloganları attı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de maske kullanma zorunluluğu başta olmak üzere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerini protesto etmek için gösteri düzenlendi.

Kovid-19 salgınının “siyasetçiler ve basın tarafından ortaya atıldığını ve uydurma” olduğunu savunan göstericiler, “Suçlu değiliz, nefes almak istiyoruz”, “Özgürlük”, “Testler sahte, pozitifler sahte”, “Televizyonlar manipüle ediyor” yazılı dövizler taşıdı.

Hollanda’nın Lahey kentinin Malieveld bölgesinde bir araya gelen yüzlerce kişi hükûmetin koronavirüs kısıtlamalarına tepki göstermişti. Göstericiler, fizikî mesafe dayatmasının insan tabiatına ters olduğunu söylerken, özgürlüklerinin uygulanan tedbirler nedeniyle ihlal edildiğini de ileri sürmüştü.

Polis uyarılarına aldırış etmeyen eylemcilere polis müdahale etmiş, yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.

Sırbistan’da son günlerde artan koronavirüs vakalarının ardından hükümetin aldığı sokağa çıkma yasağı kararı protestoların başlamasına neden oldu. Çok sayıda polis ve göstericinin yaralandığı protesto eylemleri Belgrad’ın yanı sıra Nis, Kragujevac ve Novi Sad gibi diğer büyük şehirlerde de yapıldı.

Coronavirus vaka sayısında yaşanan yüksek artışa rağmen, Arjantin’in başkenti Buenos Aires başta olmak üzere birçok kentte bir araya gelen binlerce gösterici, hükümetin uygulamaya koyduğu yeni önlemleri protesto etti.

Aşı meselesi…

Aşı meselesine gelecek olursak…Hemen her gün bir ülke ya da şirketin aşı ile ilgili müjdeli haberlerine şahit oluyoruz. Kimi aşıyı geliştirmekte olduklarını kimi ise geliştirdiklerini iddia ediyor. Yapılan her açıklama ”sadece bir aşı beklentisi içinde olanların” umutlarını yeşertiyor.

Aşıyı bulduklarını iddia edenler arasında Rusya, İngiltere, Çin, Hindistan, ABD, Avustralya, İtalya, İran ve Türkiye’den Prof.Dr. Ercüment Ovalı’da bulunuyor. Açıklamaların üzerinden aylar geçti ve ortada halen gerçek bir aşı yok. Tabii bu arada ilaç şirketlerinin borsadaki hisseleri kapış kapış gidiyor…Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise camdan bakıyor.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler