Virüs Süreci ve Türk Dünyası Analiz
Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Prof. Dr. İlyas Topsakal:

Virüs Süreci ve Türk Dünyası

Bir ya da iki ülkeyi veya bir ya da iki bölgeyi değil, tüm dünyayı etkileyen ve bir şekilde önlem alınmasını gerektiren süreci yaşıyoruz.

Koronavirüs süreci sadece bizim için değil tüm dünya için büyük bir imtihan olacak hiç şüphesiz. Bu süreç sebebiyle birçok alışkanlığımızı erteledik, birçok hakkımızdan feragat ettik, birçok münasebetimizi de azalttık.

Tereddüt yok ki insanları etkileyen bu süreç, ülkelerin ilişkilerini de etkiledi. Yardımlaşan ülkeleri kenarda tutarsak, diplomatik ziyaretlerin veya kritik gezilerin olmadığı bir süreci yaşıyoruz.

Hiç şüphesiz bu sürecin dönüşü de olacak. İşte tam da bu noktada yoğun bağlarımızın olduğu ve sıkı ilişkiler kurmamız gereken Orta Asya Türkleri geliyor aklıma.

Onlarla ilgili bu sürecin münasebetlere zarar verip vermeyeceğini düşünüyorum. Aklımda hep bu sorular var. Türkiye Orta Asya’yla ilişkilerinden kopabilir mi? Aradaki sıkı bağlar, bu virüs süreci sebebiyle zayıflar mı?

Seven her insanın yaşadığı gibi bu süreç ile ilgili endişe duymam normal. Ama manevi bağları, virüs sürecinin elverdiği şekilde beslemeye devam edebiliriz.

Mesela her Orta Asya ülkesinden bir mektup arkadaşımız olabilir. Günümüzde mektubu elektronik olarak yolluyoruz yani e-posta arkadaşları edinebiliriz.

Türki Cumhuriyetler’den haberler veren internet sitelerinden o bölgeleri yakından takip edebiliriz. Önemli gördüğümüz gelişme ve yorumları, sosyal medya hesaplarımızdan takipçilerimizle paylaşabiliriz.

Aslında bizim için küçük sayılan bu adımlarla, Orta Asya’nın önemini gayet iyi bilen devlet yöneticilerimize de manevi bir ısrarda bulunmuş oluruz.

‘Türk Dünyası’ Türkiye’nin arka bahçesidir. Nasıl ki bir insan arka bahçesini gözden çıkartamazsa Türkiye de Türki Cumhuriyetler ile ilişkisine mesafe koyamaz, o bölgeyi görmezden gelemez.

Geleceğin siyaset dünyası ve enerji politikaları açısından Orta Asya’nın önemi her gün biraz daha net anlaşılırken… Koronavirüs sürecinin o bölgeye sırtımızı dönmemize sebep olmasını kabul edemeyiz.

Zorlu olan bu süreç illa ki bir gün bitecek ve biz o topraklarda yine yoğun ve samimi ilişkiler kuracağız. Bekle bizi Orta Asya, bekle bizi ‘Ata Toprağı’.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler