“Güvenlik Sınırdan Başlamaz” Analiz
Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Prof. İlyas Topsakal’dan Libya Tespiti

“Güvenlik Sınırdan Başlamaz”

İç politikadaki hareketlilik bir yana Türkiye dış politikasında daha hayli zor ve hareketli günler yaşıyor. Ancak bu hareketlilik büyümek isteyen ve büyük devlet olmak isteyen Türkiye için bir sürpriz değil. Buna hazırlıklı olmak zaten gerekirdi.

Aslında devletin hazırlıklı olduğunu görüyoruz. Fakat halkın da bu hareketliliğe zihnen hazırlıklı olması gerekir. Devletini destekleyen, onun önünü aralayan ve arkasından itici güce sahip olan halka düşen budur.

Libya, Türkiye dış politikasında önemli bir nokta. Bize her ne kadar uzak bir coğrafya gibi görünse de aslında Libya, bir o kadar yakın ve Türkiye’nin çevresini güvence altına alma konusunda hayli kritik bir nokta.

Libya için atılan her adım aslında Türkiye’nin güvenliğini epeyce öteden bu yana sağlamak için kritik bir adım. Libya için asker göndermek, Türkiye’nin topa direkt girdiğini gösteriyor.

Ve aslında bu yüzden çok önemli olanlar… Çünkü askeri güç olmadan bu bölgede hiçbir şey yapamazsınız. Mülakat, münakaşa, münazara, müracaat, müzakere ve diğer tüm konuşmaya dayalı işler aslında askeri manada sahada alacağınız başarılara göre şekillenir.

Türkiye’nin Libya’da aktif rol oynaması, gerekirse operasyonel bir role girmesi, o bölgedeki hükümetin geleceğini sağlaması açısından ve Türkiye’nin yakın güvenliği için kritik bir hamle demek.

Gelecek günler bakalım neler gösterecek? Türkiye kolay bir süreci geride bırakmıyor aslında.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler