Türkiye’nin Gömleği Yırtılıyor Analiz
Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Prof. Dr. İlyas Topsakal Yazdı:

Türkiye’nin Gömleği Yırtılıyor

Kendisine giydirilmeye çalışılan hatta geride bıraktığı 80 yılda da giydirildiğini gören o gömleği yırtmaya çalışıyor Türkiye. Bu gömleğin yırtılması öyle kolay olmayacak ama büyüyen bu bünye de gömleği daha fazla üstünde taşıyamayacak, bu da belli.

Türkiye’nin gücünü artırdığını, etkisini derinleştiğini gözlemlediğimiz her aşama bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bizi mutlu ediyor. Ama bu gelişme ve ilerlemede ne kadar payımızıN olduğunu sorgulamamız bizim gerçeklerle yüzleşmemizi sağlıyor.

Türkiye’nin önünde açılması ve onlarla mesafesini kısaltması gereken koskoca bir Türki Cumhuriyetler topluluğu var. Bu noktada bu bölgede etki gücünü kaybetmekten hiç de haz etmeyen Rusya karşımızda duruyor gibi. Açıkça olmasa da bir gözü, buradaki faaliyetlerimizde diyebiliriz.

Ama Amerika Birleşik Devletleri karşısında Rusya’ya da ihtiyacımızın olması, ‘Türki Cumhuriyetler’deki faaliyetlerimizde Rusya’nın düşmanlığını kazanmamamız için en büyük etken. Akademik çevreler ve özellikle medyada Rusya’ya dair; daha temkinli ve Avrasya topluluğu açısından bakıldığında Kader ortaklığımızın bulunduğu bir ülke tanımının etkin olduğunu görmek sevindirici.

Burada önemli olan Türkiye’nin iç bütünlüğü ve huzurunu koruması. İçeride huzuru ve bütünlüğü sağlayamayan bir Türkiye, mesela Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Asya’da etki gücünü ne kadar artırabilir ki?

Yaptığım seyahatlerde özellikle görüyorum ki; Türkiye Cumhuriyeti’ne olan sempati ve beklenti oldukça yüksek. İşte bu beklenti ve sempatiyi suistimal etmeden sıkı dostluk bağlarıyla kuvvetlendirerek geleceğe yürümek bizim elimizde.

Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten kadrolar bu stratejik dengenin farkında. Türkiye büyüyor ve daha da önemlisi büyümek İstiyor. Çünkü büyüme isteği büyümenin lokomotifidir. İşte bu büyüme esnasında içerideki dengeleri ve toplumsal birliği muhafaza ederek süreci sürdürmek şart.

Avrupa, geniş ölçekte Avrasya, dar planda Orta Asya ve Ortadoğu’da siyaset yürütmek kadar önemli olan bir şey de halk memnuniyetini yüzde anlamında yukarılara taşımak.

İlerleyen günler kritik bir sürece gebe. Türkiye Cumhuriyeti’nin her yönden hazırlıklı ve fırsatları değerlendirir pozisyonda olması gerekiyor.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler