Türkiye’nin Dönüm Noktası Analiz
Alpaslan DÜVEN TÜRK-İNGİLİZ GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Türkiye’nin Dönüm Noktası

Yurtdışında yaşayan Türklere seçme hakkı verilmesinin aidiyet hisslerini yeşerttiğini söyleyebilirim. 24 Haziran’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçları da bunun en belirgin örneğidir.

 

Hatırlatmakta fayda vardır; yurt dışında kayıtlı 3 milyon 47 bin 323 seçmen bulunuyor. Bu seçmenlerin 1 milyon 486 bin 408’ünün oy kullandığı ve katılım oranı açısından bugüne kadarki en yüksek düzeye ulaşıldığı açıklandı.

İktidarın bu fırsatı değerlendirerek, yurtdışındaki STK’ların daha etkin hale getirilmesi sağlamalı, topluma aktif katılım kapasitelerinin geliştirilmesi ve vatandaşlık haklarının kullanımının güçlendirilmesini desteklemelidir.

 

Seçimler kadar bir diğer önemli konu da dünya liderlerinin tepkisiydi.Seçimlerden galibiyetle ayrılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birçok ülke lideri tarafından seçim zaferi nedeniyle tebrik edildi. İlk olarak kardeş ülke Azerbaycan, Katar daha sonrasında ise İran, Rusya, Almanya, Kazakistan ve Ukrayna’nın da bulunduğu birçok ülkeden açıklama geldi.

 

İngiltere Başbakanı Theresa May’in sözcüsü seçimden sonra Türkiye ile yakın ilişkiye devam etmek istediklerini aktarırken, AB Komisyonu, Türkiye’nin ortaklık konusundaki bağlılığının sürmesini umduklarını açıkladı.

 

 

AB’nin mesajındaki ”Türkiye’nin göç, güvenlik, bölgesel istikrar ve terörle mücadele gibi ortak çıkara dayalı ana konularda AB’nin ciddi bir ortağı olmayı sürdürmesini umuyoruz” ifadeleri önemlidir.

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, Türk halkını da seçimlere yüksek katılımından ötürü tebrik ediyorum”dedi.

 

Stoltenberg’in de özellikle seçimlere katılımın yüksek olmasına yaptığı vurgu, Türk demokrasisi açısından oldukça önemlidir.

 

 

İklerin yaşandığı ve gerçekleştiği 24 Haziran seçimleri, Türkiye açısından bir dönüm noktasıdır.

 

Türk seçim tarihinin en başarılı ve en temiz seçimlerinden biri olmuştur. Böyle olması yurtdışında yaşayan bizleri memnun etmiştir.

 

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları kaç kıtada, kaç ülkede ve temsilcilikte oy

kullandı? En fazla seçmen hangi ülkede var? Oyların dağılımı nasıldı?

 

Bu soruların cevapları oldukça önemli.

 

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı Türk vatandaşları, 5 kıtada, 60 ülkede 123 temsilcilikte oy kullandı.

 

Asgari seçmen sayısı 500’ü geçen geçen 60 ülkede oy verme işlemi gerçekleştirildi. 60 ülke arasında en çok oy kullanma noktasına sahip ülke ise 13 temsilcilikle Türk seçmen yoğunluğunun en fazla olduğu Almanya.

 

Almanya’dan sonra çok sayıda oy kullanma noktasının olduğu ülke ise, 7 temsilciliğin bulunduğu ABD.Almanya ve ABD’yi, seçmenlere 6 ayrı temsilcilikte oy kullanma fırsatı sunan Fransa izliyor. Fransa’yı ise 4’er temsilcilik bulunan Yunanistan, Çin,Kanada ve Rusya takip ediyor.

 

Her birinde iki ayrı oy kullanma noktasının olduğu ülkeler ise İtalya, İspanya, Irak, Kosova, Mısır, Romanya, Ukrayna, Belçika, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan ve Suudi Arabistan.

 

Arnavutluk, Bahreyn, Bosna Hersek, Cezayir, Çekya, Danimarka, Finlandiya, Güney Afrika, İrlanda, İsrail, İsveç, Japonya, Katar, Kırgızistan, Kuveyt, KKTC, Lübnan, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Moldova, Norveç, Özbekistan, Polonya, Sırbistan, Singapur, Sudan, Tayland, Türkmenistan, Umman, Ürdün ve Yeni Zelanda’da oy kullanma noktaları oldu.

 

Önümüzdeki yıllarda bu seçim noktalarına yenileri de eklenebilir diyerek, burada nokta koyuyorum.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler