Türkiye ve Doğu Akdeniz Analiz
Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Prof. Dr. İlyas Topsakal:

Türkiye ve Doğu Akdeniz

Dünya siyaset sahnesinin en önemli başlıklarından biri son dönemde tabii ki Doğu Akdeniz. Ancak Doğu Akdeniz konusu Türkiye’nin uzaktan takip edeceği veya sonucunun ne olacağına dair tahmin yürütebileceği bir başlık değil.

Tam tersine Türkiye’nin en başından beri en yakından takip etmesi gereken konu başlığı Doğu Akdeniz. Bu meselede ülkemiz gayet atik ve gayet bilinçli. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk aşamadan bu yana Doğu Akdeniz konusunda diplomatik, askeri ve siyasi tedbirlerin senkronize şekilde yürütülmesi için çok büyük bir gayret verdi ve çok da başarılı oldu.

Doğu Akdeniz meselesinde Türkiye’nin tavrı diğer birçok devlete göre gerçekten ibret verici ve örnek alınması gereken seviyede bu konuda tartışma yok. Peki Doğu Akdeniz’de çekişme nasıl sonuçlanacak?

Günümüz şartlarında değil sadece yakın ve uzak vadede de hiçbir devlet savaştan zevk almaz ve savaş çok gerekmedikçe cinayettir atalarımıza göre. Ancak Doğu Akdeniz konusunda siyasi tedbirlerin de masada olduğunun ifade edilmesi boş bir şey değil. Ve bu yüzden de gerçekten geliş ve gidiş anlamında bölgenin süratle iyileştirilmesi ve buradaki menfaatlerin adil şekilde bölüştürülmesi, paylaşılması dünyanın bundan sonraki sürecini huzurla geçirmesi açısından da önemli.

Doğu Akdeniz birçok aktör ve unsurun yer aldığı bir bölge. Türkiye bu bölgenin en önemli ülkelerinden biri ve geri adım atmaya da hiç de niyeti yok, atmamalı da zaten. Türk halkı olarak bizim burada yapmamız gereken devlete yapacağımız destek ve biz bilim insanları olarak da onlara vereceğimiz fikirlerdir.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler