Türkiye Sadece Hakkını İstiyor Analiz
Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Doğu Akdeniz’de Satranç

Türkiye Sadece Hakkını İstiyor

Türkiye zorlu bir sürecin içinde. İçeride ve dışarıda herkes bunun farkında. Ancak bunun için pişmanlık duyacak herhangi bir şey yok. Türkiye haklarını savunmaya çalışıyor ve sadece hakkını istiyor. Bunun haricinde kimsenin enerjisine, parasına veya toprağına göz dikmiş halde değil.

Aslında Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nden muhatapları da Türkiye’nin bu durumunu teyit ediyor. Çünkü Türkiye herhangi bir ülke tarafından savaşla tehdit edilmiş değil. Dikkat ederseniz haklarının gasp edilmesi gerçekleşirse kendisinin savaş ilan edeceğini ifade ediyor. Yani haklı olan taraf aslında doğal dengeler içerisinde de bakarsanız Türkiye.

Peki Türkiye bundan sonra nasıl bir adım izlemeli? Özellikle Doğu Akdeniz’deki enerji aramaları, Karadeniz’deki doğalgaz keşfi sonrasında daha da önemli hale geldi. Türkiye bu geniş ve bereketli bölgedeki çıkarlarından vazgeçmeyecek, bunu çok açık şekilde gösterdi. Ancak tüm dünyaya karşı tek başınıza da savaşamazsınız.

Türkiye’nin bunun için ittifaklara, yeni müttefiklere ihtiyacı var. Bu kapsamda aynı güçler tarafından hakkı yenmekte olan diğer ülkelerle işbirliği yapabilirsiniz. Bu da sizin o büyük devletlere karşı yalnız kalmanızı engeller. Bundan sonraki ilk adım Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de kimlerle birlikte hareket edebileceğine bakmasıdır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de dışında Türkiye ile birlikte hareket edecek Libya örneğinde olduğu gibi yeni kıyıdaş ülkelere ihtiyaç vardır. Bu kapsamda Cezayir yıllarca Fransa’nın sömürüsü altında kaldı. Türkiye’ye karşı daha olumlu yaklaşabilir.

Yine aynı şekilde coğrafyayı biraz daha güneyden başlatırsak farklı kıyı-Afrika ülkeleri de Türkiye ile işbirliğine gidebilir. Arap coğrafyasında Akdeniz’e kıyısı olan Ortadoğu ülkelerinden de aynı adımı beklemek aslında kötü bir şey değil.

Fakat cesur adımı atacakları cesaretleri eksik galiba. Türkiye tüm bu dengesizlikler dengesi içinde yolunu kuvvetlice bulmaya ve halkını huzura kavuşturmaya çalışıyor. Umarız gelecek Türkiye halkı ve Türk Dünyası için çok parlak olur.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler