Türkiye Neden Libya’da? Analiz
Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Prof. Dr. İlyas Topsakal:

Türkiye Neden Libya’da?

Çok açık bir şekilde görüyoruz ki Doğu Akdeniz’de çok büyük bir savaş var. Bu savaş, yakın zamanda yaşanan sıcak savaşlardan çok daha öte… Bir ayağı sıcak savaş ama çok daha büyük bir ayağı Soğuk Savaş şeklinde devam ediyor. Peki Türkiye bu savaşın neresinde?

Açık söylemek gerekirse Türkiye bu savaşın tam göbeğinde. Libya, tarih boyunca çok kritik süreçlere ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin, Anadolu coğrafyası hakimiyeti olarak Libya ile geçmişi, yakın tarihlerden çok daha ötelere dayanıyor.

Uzunca bir süre Osmanlı Devleti hakimiyetinde kalan Libya, Türklerin kendine yakın gördüğü bir coğrafya. Bu yüzden Türkiye, Libya’da olacaklara seyirci kalmak istemiyor. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Özellikle Libya’nın geleceği ve Libya enerji kaynaklarının nasıl dağıtılacağı soruları, İçinde bulunduğumuz soğuk savaşın keskin yüzünü gösteriyor aslında.

Bu savaşın içinde kimler yok ki? Türkiye, Libya ve Darbeci Hafter’in dışında İtalya, Mısır, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve irili ufaklı birçok bölgesel güç… Bu kadar denge dinamiğinin içinde Türkiye’nin de kendi çıkarlarını savunmak istemesinden daha doğal bir şey olamaz.

Libya’da en önemli vurgu, Birleşmiş Milletler’in bizzat tanıdığı ve diyalog kurduğu Serrac Hükümeti’nin Türkiye’nin de desteklediği taraf olması. Çünkü Rusya, Fransa, Mısır’ın desteklediği General Hafter dünyanın en büyük çatısı olan Birleşmiş Milletler’e göre darbeci bir asker ve meşruluğu yok.

Bu yüzden yaşanan çatışmalar, Soğuk Savaş unsurlarının birçoğu, daha net şekilleniyor önümüzde. Türkiye gördüğünün dışında, görünmeyen düşmanlarla da savaşıyor.

Türkiye ve Rusya, Kuzey Suriye’de olduğu gibi Libya meselesinde de karşı saflarda. Ancak bunda Türkiye’nin bir suçu yok. Çünkü o çıkarlarını savunmak istiyor ama o bölgeye binlerce kilometre öteden gelip Birleşmiş Milletler’in tanıdığı Merkez yerine darbeci bir generali destekleyen Rusya hatalı ülkeler arasında.

Çıkar meselesi aslında, bir yere kadar anlayabiliyorsunuz. Fakat bir çıkar çatışması bu kadar illegalitenin hakim olduğu bir şekilde sürdürülemez. Çünkü sizin bir şekilde kurallara bağlı kalmanız gerekiyor.

Türkiye askeriyle, istihbarat teşkilatıyla, özel timleriyle Libya’da. Ve Libya’nın geleceğinin başıboş şekilde şekillendirilmesine müsaade etmeyecek belli ki. Türkiye halkı çok sık şekilde Libya hakkında bilgilendirilmeli ve Türkiye halkının yanı da tabii ki bu zorlu savaşı, neredeyse tek başına yürütmeye çalışan devletinin yani Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı olmalı.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler