Türkiye Ne Zaman İlerlese Terörün Hedefi Oldu Röportaj
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

PROF. DR. YAŞAR HACISALİHOĞLU

Türkiye Ne Zaman İlerlese Terörün Hedefi Oldu

SON YAŞANAN TERÖR OLAYLARININ ARKA PLANINDA NE VAR? TÜRKİYE NEDEN SÜREKLİ TERÖRÜN HEDEFİNDE? TERÖR ÖRGÜTLERİ NASIL HAYATTA KALABİLİYOR? BATI DÜNYASININ TERÖRE KARŞI ÇİFTE STANDARDI BİTECEK Mİ? TÜM BU SORULARIN CEVABINI, İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. YAŞAR HACISALİHOĞLU’NDAN ALDIK.

15 Temmuz’dan sonra Türkiye’nin birçok noktasında yaşanan terör olayları masum canlar almaya devam ediyor. ‘15 Temmuz büyük bir kaos planının devreye girmesi haliydi’ diyen İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Ne zaman Türkiye’de iyi bir şeyler yapılsa, ilerlemeye dair ciddi adımlar atılsa mutlaka bir terör hamlesinin yapıl dığını biliyoruz.” diyor.

BEŞİKTAŞ’IN ZAMANLAMASI MANİDAR

“Terör olaylarında seçilen zaman ve verilmek istenen mesajı iyi okumak gerekir. Beşiktaş’taki olayın Başkanlık Sistemi’nin en yoğun konuşulduğu, Türkiye’nin bir sistem değişikliğine geçmeye çalıştığı, güçlü bir yürütme erkiyle çok başlılıktan kurtararak yeni sisteme geçişin ilk adımına denk gelmiş olmasının tesadüf olmaması gerekir. Ne zaman Türkiye’de iyi bir şeyler yapılsa, ilerlemeye dair ciddi adımlar atılsa mutlaka bir terör hamlesinin yapıldığını biliyoruz. Dolayısıyla bu zamanlama çok manidar.”

KAYBEDENLER DAHA DA HIRÇINLAŞACAK

“Ne yaşadığını ve niçin yaşadığını bilen toplumlar için gelecek vardır. Birinci görevimiz bildiklerimizi bilinç düzeyine taşımaktır. Bu terör örgütlerinin her biri birer aparat,  taşeron yani. Asıl arkadaki güçler Türkiye’nin mevcut ilerleyişinden endişe duydukları için bu saldırıları gerçekleştiriyor. Bunu en başından bileceğiz. Bu yaşadığımız evre, yeni güçlerin sahne alma evresidir. Bunlardan biri de Türkiye’dir. Sistemi elinde tutanlar yeni güçlerin sahne alma döneminde en büyük rahatsızlığı yaşarlar. Uluslararası sistem bir güç mücadelesi sahnesidir. Uluslararası sistemde birinin kazanması için birinin kaybetmesi gerekir. Biz kazanmaya başlıyoruz. Demek ki birileri kaybedecek. Ve o kaybedenler daha da hırçınlaşacak.”

TÜRKİYE ARTIK TÜRKİYE’DEN YÖNETİLİYOR

“Türkiye’nin iki nedenden dolayı özel bir yeri vardır. Birincisi coğrafyası. Bulunduğumuz yer zahmetli bir coğrafya merkezi ama zahmeti bereketinden geliyor. Bütün kıtaların bir parçasıyız. Buradan doğacak güçlü devletin çekim alanı fazla olur. İkinci özelliğimiz ise tarihimiz ve geçmişimizdir. Türkiye bu gücünü pekiştirirse ciddi ittifaklar ve denklemler doğar. Bunu da istemiyorlar. İslam Birliği’nin doğmasını istemiyorlar. Türkiye eski koalisyon hükümetleri gibi değil artık. O dönem kapandı çoktan. Türkiye artık Türkiye’den yönetiliyor. Halk ile sarsılmaz bir bağ kurmuş durumdayız. Mazlumlara nefes olmaya devam eden bir liderlik var şu anda Türkiye’de.

“HER ÖRGÜTÜN ARKASINDA BİR DEVLET”

“Terör örgütlerinin nasıl bir anatomi içinde olduğunu önce saptamak gerekir. Uluslararası sistem soğuk savaş dönemi yaşamıştı. O dünya yıkıldı, yeni bir dönem içine girildi. Yeni dönemin sistemi kurulamadı. Böyle bir ortamda daha çok silahlı örgütleri terörize ederek, terör örgütleri olarak konumlandığını gördük. Terör örgütlerinin bugünkü pozisyonu budur. Bir terör örgütünün yaşayabilmesi için üç önemli unsura ihtiyacı vardır. Silah, para ve insan. Bu üç kaynak terör örgütünü ayakta tutar. Bu üç önemli unsurun silah boyutu ancak devletlerin üretimi ile mümkündür. Bu üç unsurdan yoksun bırakılmış, bu üç unsuru köreltilmiş terör unsuru yaşayabilir mi? Hiçbir terör örgütü devlet desteği almadan yaşayamaz. Yani her örgütün arkasında bir devlet var”

DEVLET VE MİLLET BÜTÜNLEŞECEK

“Her terör saldırısının kriminal bir denklemi vardır. Politik mesajı, stratejik amaca hizmeti mutlaka bunların değerlendirilmesi gerekir. Terör aynı zamanda ekonomik bir kavramdır. Türkiye’nin yükselişi, ilerleyişi ve istikrarı, geleceğinden rahatsızlık duyanların üzerimize saldığı bir mekanizmadır terör. Bu açıdan meseleye bakıldığında, 15 Temmuz’un da bir kez daha hatırlanması gerekir. 15 Temmuz büyük bir kaos planının devreye sokulma haliydi. Türkiye’yi yönetilmez hale getirmek ve büyük ölçüde de küresel bir mekanizma ile sahaya sürülen bir saldırıydı. Esas olan bizim devlet-millet bütünleşmemizdir. Bu oldukça kimse bizi yıkamaz.”

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler