Türkiye İçin Keskin Viraj Analiz
Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Prof. Dr. İlyas Topsakal:

Türkiye İçin Keskin Viraj

Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca birçok sefer zor durumlara şahit oldu. İçinden geçmeye çalıştığımız süreç de aslında bu zorlu süreçlerin arasında sayılabilir. Dış politikada saflar biraz daha keskinleşti ve bu keskinlik aynı zamanda taraflara daha saldırgan bir rol biçiyor.

Uluslararası ilişkilerde dost ya da düşman edinmenin özellikle anglosakson dünyada tarifi daha az mümkün. Onlar için daha ön planda olan çıkarlar. Eğer çıkarlarınız örtüşüyorsa dost rolü oynamanızda hiçbir problem yok.

Ama eğer çıkarlar ayrışıyorsa düşman edinmekten ziyade soğuk davranmak ve mesafeli olmak onlar için daha pragmatik. Türkiye Cumhuriyeti artık dış politikasında argümanlarını çok daha net ortaya koyuyor. Fakat bu durum özellikle batı dünyasında seri cepheleşmeye sebep olabilir. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu çok sinirlendiren İskandinav kökenli Dışişleri Bakanın meseleye dahil olması da bu kapsamda değerlendirilebilir.

Normal şartlarda apolitik olan İskandinav ülkeleri bile artık ana hatta saf tutmaya çalışıyor. Genel manada Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli kozları da var. Hızla artan yetişmiş insan gücü ve askeri teknolojide üst üste sınıflar atlaması onun tercih ettiği yüksek düzey konuma ulaştırma konusunda dinamik bir güç olacak.

İşte burada asıl unsur, ülke içinde refahı daha da artırmanın ve toplumsal barışı korumanın önemi. Önemi her geçen gün artan bu durum, artık kendisini daha net olarak gösteriyor.

Türkiye Cumhuriyeti devlet başkanı, hükümeti, muhalefeti ve halkıyla kritik bir virajı dönmek üzere. Bu viraj dönüldükten sonra yurt dışında yapılan harita çizimleri de boşa çıkacak, Türkiye’ye dayatılmak istenen gömleğin küçüklüğü de net olarak anlaşılacak. Bunun için biraz zaman, biraz sabır ve çokça çalışmak gerekecek.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler