“TürkAkım Projesi Damga Oldu” Analiz
Andrei KOKOSHIN Lomonosov Moscow State University

Türkiye İle Rusya Ortaklığı

“TürkAkım Projesi Damga Oldu”

Türk Akım boru hattı projesi, Rusya’da Anapa kıyısından başlayıp Karadeniz altından 930 kilometre boyunca ilerleyerek Trakya kıyısında Türkiye’ye ulaşıyor.

Türk Akım boru hattı projesi ile Rusya’nın elinde bulundurduğu doğalgaz rezervleri, doğrudan Türkiye’nin dağıtım şebekesine bağlanacak ve buradan Avrupa’ya sevkiyatı sağlanabilecek. İşte, Türk Akım boru hattı projesi hakkında merak edilen bazı bilgiler

Türk Akım boru hattı projesi, Rusya’daki dev doğalgaz rezervlerini doğrudan Türkiye’nin doğalgaz dağıtım şebekesine bağlayarak Türkiye, Güney ve Güneydoğu Avrupa için enerji kaynağı oluşturuyor.

Boru hattı sisteminin deniz kesimi, Karadeniz’den birbirine paralel ilerleyen iki hattan oluşuyor. Boru hatları Rusya kıyısındaki Anapa kenti yakınlarında başlayıp Trakya’daki Kıyıköy beldesinde Türkiye kıyısına çıkıyor.

Kıyıköy’deki alım terminalinden sonra karadaki iki yeraltı boru hattından biri Lüleburgaz’da Türkiye’nin mevcut doğalgaz şebekesine bağlanacak. Diğer boru hattı ise Türkiye – Avrupa sınırına ulaşıp burada sona erecek.

TürkAkım Projesi’nin açık denizdeki yapımını dünyanın en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit üstlendi. Borular gemide birbirine ve ana düzeneğe kaynakla birleştirildi. Boru hattı suya indirilmeden önce kaynaklama noktaları tek tek denetlenerek koruma için üzerlerine kaplama uygulandı.

Pioneering Spirit, yol aldıkça boru düzeneğine yeni kesimler ekleyerek 15 ayda Karadeniz’deki iki hattın yapımını tamamladı. Günde 24 saat çalışan gemi, her gün ortalama 5 kilometre uzunluğunda boru hattı döşedi.

2018 yılının Ağustos ayında bir günde 6,3 kilometre boru hattı inşa ederek sektörde bir dünya rekoruna imza attı. Derin denizlerdeki inşaat süreci, 2018 yılının Kasım ayında tamamlandı.

Bu anlaşma Türkiye ile Rusya’nın birlikte hareket etmek istediğini ve dostluklarını tüm dünyaya duyurmak için kalıcı bir damga oldu. En sert rüzgar ise ABD’ye esti.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler