Türk Tankları ABD’yi Püskürttü” Analiz
Aleksandr DUGIN Rus Siyaset Bilimci

“Bağımsız Kürdistan Çöktü

Türk Tankları ABD’yi Püskürttü”

Ankara ile Moskova’nın imzaladığı tarihi Soçi mutabakatı, Amerikan hegomanyasının başarısızlıkla yüz yüze olduğunu ilan etti. ABD yenildi.

ABD’nin yenilmesi, hamisi konumunda bulunduğu ve bölgede kurulmak istenen “Bağımsız Kürdistan” projesinin de çöktüğü anlamına geldi.

Ortadoğu’da kurulmak istenen “Bağımsız Kürdistan” projesinin çöktüğü bir gerçek fakat Kuzey Atlantik Paktı NATO’nun Türkiye’ye tehdit oluşturduğu da bir o kadar reel.

Suriye’nin geleceği için dönüm noktası niteliği taşıyan ve Soçi’de imzalanan bu mutabakat, Rusya ve Türkiye’nin işbirliğinin olumlu yönüne işaret eder ve gelecekte iki ülkenin daha yakın olması gerektiğini bize emreder.

Türk tankları karşısında ABD geri çekildi. Türkiye ve Rusya bir araya gelerek alternatif bir dünya düzeni kuruyor. Soçi, kader belirleyici bir süreçtir. Erdoğan ve Putin sadece teknik bir görüşme yapmadılar, dünya düzeninin de değişimi söz konusu.

NATO ülkeleri ‘Bağımsız Kürdistan’ kurmak istediler. Dört ülkeyi yani Suriye, Irak, İran ve Türkiye’yi yıkmak istediler. Bağımsız Kürdistan artık gündemde bile değil.

Sıklıkla dile getirilen yeni dünya düzeninde ben Türkiye’nin NATO üyesi olarak kalmasını beklemiyorum.  NATO Türkiye’nin milli menfaatlerine uygun değil.

NATO gerçeği Ankara’daki büyük insanlar için de sırlı bir durum değil fakat hayata geçirilmesi daha zaman alacak gibi. Bakalım gelecek günler neler gösterecek.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler