“Türk Ekonomisi Gerçeği” Analiz
Evren Koçoğlu Altın ve Para Piyasaları Uzmanı - Koçoğlu Mücevherat

ABD’de Neler Yaşandı?

“Türk Ekonomisi Gerçeği”

Hazine ve Maliye bakanı Berat ALBAYRAK , Washington’da  bu yıl 37’incisi düzenlenen Türk Amerikan İş Konseyi ve Amerikan Türk Konseyi’nin geleneksel konferansının gala yemeğinde de ABD’li yatırımcılara hitap etti.

Haber servislerine gelen bu gelişme çok sevindiriciydi. Son yıllarda Türk-Amerikan ittifakı birçok sınama ile karşı karşıya kaldı malum.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararıyla birlikte, iki ülke arasındaki ilişkilere verilen zararı telafi etme konusunda bir fırsat da ortaya çıktı.

Türkiye ile ABD’nin ortak çalışabileceği birçok alan bulunuyor. Ekonomik bağlarımızı güçlendirme konusunda büyük bir potansiyel var. Diplomatik ve stratejik iş birliğimize nispeten ticaret hacmimiz oldukça düşük. Bu üzerinde durulması gereken bir sorun tabi ki.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Trump her görüşmede ısrarla ekonomik ilişkilere vurgu yapmaları tesadüf değil. Liderler  bu konuya bağlılar ve bürokratlar da bu eksik halkayı tamamlamak zorunda.

Başkan Trump’ın Berat Bey’e randevu vermesi ve yüz yüze görüşmesi bize neler düşündürür? Türkiye-ABD ekonomik ilişkileri ikili ilişkilerimizin motoru olmalı, geleneksel güvenlik ortaklığımız kadar da güçlü olmalıdır. Türkiye’ye yatırım yapmak için muhtemelen bundan daha iyi bir zaman olmamıştır.

Önümüzdeki 4.5 yılda bir seçimin olmaması ve istekli bir ekonomik dönüşüm ajandasına bağlılığındaki güçlü hükümet kararlılığıyla, Türkiye yatırımcılar için her çeşit muhteşem olanaklar sunuyor. Ekonomi piyasaları likidite ihtiyacını karşılamayı arzuluyor.

ABD, Türk ekonomisine sırtını dönemez ve bu çabalar, prestij pazarlamalar ve uygun ortamların oluşmasından sonra gelinen nokta Amerika Birleşik Devlet Başkanı Donald Trump’ın “boşverelim” diyebileceği bir düzey değil. Düşünün ki onca Devlet Başkanı’na randevu sırasında ter döktüren Trump, neden bizim Maliye Bakanımız’la yüz yüze görüşsün.

Beyaz Saray ve Türkiye adına bugüne kadar yapılan görüşmelere bakıldığında, bir ABD Başkanı ile bir Türk Bakanın gerçekleştirdiği ilk başbaşa görüşme olarak takvimlerde yer alacak bu buluşma laf olsun diye yapılmadı kesinlikle.

Bu yarım saatlik temasın ABD’nin Türkiye’ye verdiği önemin göstergesi olduğu tezi bir yana, Sayın Albayrak’ın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dan Başkan Trump’a özel bilgiler götürmüş olma ihtimali de bir hayli yüksek bence.

Kriz söylentilerinin biraz olsun aşıldığı bu günlerde, ekonomimizdeki daralma ihtimali hepimizi korkutuyor, bu doğru. Fakat altın ve döviz ekonomisinde fırsatçıların oluşturmaya çalıştıkları kriz ortamından çıkmak için her bir vatandaşın gelir seviyesi artış sağlanmalı.

Ayrıca Türk yatırımcısı desteklenmeli. Fakat başta Amerikalı olmak üzere yabancı yatırımcı da olmalı bu sürecin içinde.

Yabancı yatırım, dış borçlanma olmadan ülkeye gelen nakit para demektir. Bizim için önemli olan Amerikalı, Arap, Rus olması değil, doğru yatırımın, doğru alanda ve doğru miktarda yapılmasıdır.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler