Arthur Ashe Bizce Bilin
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

“Tanrım Neden Ben?”

Arthur Ashe

Dünyanın 1 numaralı sporcularından olan Arthur Robert Ashe, 1943’te ABD’de dünyaya gelen siyahi tenis yıldızıydı. Onun yaşamı ve yaşamının son demlerinde yazdığı bir cevabi mektup, Arthur’u hayata dair en karamsar olduğumuz anlarda halen hatırlamamızı sağlıyor

AMANSIZ HASTALIĞIN PENÇESİNDE

1960’larda tenis kortlarında rüzgar gibi esen Arthur Ashe’in yaşamı aktif spor yaşamını bırakmasının ardından değişti. Artan kalp rahatsızlığı sebebiyle 1980’lerin başında bypass ameliyatı geçiren Ashe, bu ameliyat esnasında yapılan kan nakli sırasında AİDS hastalığına yakalandı.

1992’nin Nisan ayında hastalığını kamuoyuna duyuran sporcu, hayranlarını derin üzüntüye boğsa da kabuğuna çekilmedi. AIDS hakkında insanların bilgi sahibi olması için çalışmalar başlattı. Önce Arthur Ashe Derneği’ni, ardından ‘Halk Sağlığı için Arthur Ashe Enstitüsünü kurdu.

HAYATA VEDA

Artur Ashe 6 Şubat 1993’te AIDS’e bağlı olarak gelişen zatürre sebebiyle hayatını kaybetti. İşin ilginç kısmı bu değildi elbette. Wimbledon’un ilk zenci şampiyonu Arthur Ashe’in ölüm döşeğindeyken göstermiş olduğu teslimiyetti. Evet teslimiyet…

HAYRANINDAN İSYAN MEKTUBU

Ünlü sporcuya dünyanın birçok yerinden mektuplar, kartpostallar, mailler geliyordu. Ve bunlardan biri şöyle sesleniyordu o ‘Siyah Fırtına’ya: “Ah Ashe, ah!!! Dünyada bu kadar insan varken, bu kadar kötü insan varken Tanrı böylesine kötü bir hastalık için neden seni seçti?”

O TARİHİ MEHTUP

Kendisine gelen mektupların hepsine cevap vermeyi prensip edinen Arthur Ashe, bu isyan dolu mektubu da es geçmedi, şöyle cevap verdi:

– Sevgili Muhatabım… Tüm dünyada 50 milyon çocuk tenis oynamaya başlar. Bunlardan 5 milyonu tenis oynamayı öğrenir. Bunların ancak 500 bini profesyonel tenisçi olabilir.  Bunlardan 50 bini tenis yarışmalarına katılabilir. Bunlardan da sadece 5 bini büyük turnuvalara erişebilir. Ve yalnızca 50’si Wimbledon’a kadar gelebilir. Bu 50 kişiden 4’ü yarı finale, bunun da 2’si finale ulaşır. Ve yalnızca bir tanesi Şampiyon olur. Ben o şampiyonluk kupasını elimde tutarken Tanrı’ya ‘Neden ben?’ diye hiç sormadım. Şimdi sancı çekerken, ona nasıl ‘Niye ben’ derim?

HÜZÜN İNSANI İNSAN YAPAR

Hayranının zihnine ok gibi saplanan bu yanıtla bitirmediği mektubunu şöyle noktalar Arthur Ashe: “Mutluluk insanı tatlı yapar. Başarı ışıltılı. Zorluklar güçlü. Hüzün insanı insan yapar. Yenilgi mütevazı. Tanrı’ya asla ‘Neden ben?’ diye sormayın. Ne olacaksa zaten olur…” İmza: Arthur Ashe.

ABD Grand Slam turnuvası her yıl New York Flushing Meadows tesislerinde yapılır. Bu tesisteki ana tenis kortu 23.000 kişiliktir. Bu korta, bu değerli insanın anısına ARTHUR ASHE adı verilmiştir.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler