SOSYAL MEDYA Analiz
Ümit SANLAV SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMACISI

Marka İtibar Yönetimi İçin Büyük Fırsat:

SOSYAL MEDYA

      1978’de ilk sosyal medya girişimi olarak adlandırılan BBS isimli yazılımdan MIRC’a; ISQ’dan günümüzün en etkili sosyal medya mecraları olan Linkedin, Facebook, Twitter ve İnstagram’a kadar olan süreçte, iletişimin sanallıktan kurtulup gerçeğe dönmesi ile sosyal medya, kurumlar için büyük önem taşır hale geldi.

Peki bu alan markalar için ne anlam ifade ediyor, kurumsal hesaplar üzerinden etkili iletişim kurmanın tüyoları nelerdir?

Sosyal medyanın insanların hayatına daha çok girmesi ile iletişim alışkanlıklarının değişti. Örneğin Facebook’un 2 milyar üye sayısını geçmesi ve diğer tüm sosyal medya mecralarındaki üyeliklerin bu oranda artması, artık bu alanın ne kadar ciddi bir alan olduğunu ortaya koydu.

Marka ve işletmeler gazete, tv ve dergiler gibi geleneksel medyaya ayrılacak bütçelere birde sosyal medyayı eklemek zorunda kaldılar, Linkedin Facebook, Twitter ve İnstagram başta olmak üzere sosyal medya hesapları açtılar. Önceleri bu alanı nasıl kullanacağını tam olarak kavrayamayan birçok marka acı tecrübeler yaşayınca, sosyal medyanın ne kadar ciddi bir alan olduğunu anladılar. Yani artık bu mecra eğlenceyi çoktan aşmıştı, hiçbir marka ya da kişi sırf bu alanda olmak için sosyal medyaya adım atmamalıydı, iyi yönetilen bir sosyal medya hesabının katkıları kadar, yanlış yönetilen hesapların da zarar vereceği aşikar.

Gerek kişisel, gerek kurumsal hesaplarda sosyal medyayı iyi kullanma hedefinin; normal hayattaki başarı ve popülariteyle, sosyal medya arasında bağ kurup, birbirleri arasındaki etkileşimden menfaat elde etmektir. Peki sosyal medyada etkileşim yaratmanın belli başlı tüyoları neler:

 

Sosyal medya Fırsat eşitliği demek

Yakın geçmişe kadar reklam ve tanıtım denildiğinde küçük ölçekli işletmelerin yanına yaklaşamayacağı geleneksel medyanın yüksek meblağlı rakamları akıllara gelirdi.

Sosyal medya ve dijital marketing bu alanda özellikle küçük işletmeler için önemli fırsat eşitliği oluşturuyor.

Düzenli olarak paylaşım yapın

Ziyaret edilen sayfaların uzun süre paylaşım yapmaması doğru değildir. Hedef kitleniz ve müşterileriniz sizden düzenli olarak paylaşım yapmanızı bekler ve bu sayede siz de onlardan geri bildirim alırsınız. Güncellemeler; faaliyet alanınızla ilgili fotoğraflar, durum bildirimleri, projeler, yeni haberler ve etkinliklere yönelik olabilir. Her paylaşım müşterilerinizle etkileşim ve bağlantı oluşturmayı ve markanızın adını müşterinin hafızasında en tepelerde tutmayı sağlar.

Fakat burada ölçü çok önemlidir, gereksiz ve çok sık periyotlarla yapılan paylaşımlar bıktırıcı ve olumsuz etki yaratır, özellikle reklam içerikli firma paylaşımları takipçi kaybına neden olabilir.

 

Kurumsal bir dil, tutarlı bir tarzınız olsun

Kişisel hesaplar tek kişi tarafından yönetilip, belli bir karakteri yansıttığı için doğal olarak tutarlı bir tarzı olmasına rağmen, kurumsal hesaplar ve markalar için bu durum bir hayli zordur.

Tüm paylaşımlarınızda ve kanallarınızda aynı tutarlılığı gösteren net bir “marka sesi” oluşturun. Bunu birtakım basit kurumsal kimlik oluşturarak yaratın ve kurallarınıza sadık kalın. Tüm paylaşımlarınızdan aynı dili kullanın ve kesin ve tutarlı bir şirket kişiliği oluşturun.

Var olduğunuz tüm sosyal medya kanallarını aynı kişinin, aynı stil ve aynı içerik diliyle yönetmesine dikkat edin. (Tıpkı web siteniz, basılı reklamlarınız vs gibi)

Diğerlerinin paylaşımlarına ve durum güncellemelerine de yorum yapın

Kurumsal hesapların yönetiminde yapılan en önemli yanlışlardan biri de kurumun ağırlığını hissettirmek adına kibirli bir duruş sergilemektir. Herkes fark edilmek ister. Hedef kitlenizle paylaşımlara ve durum güncellemelerine yorum yaparak etkileşimde bulunun. Kurumsal hesaplarda özellikle iletilerinize ve paylaşımlarınıza yapılan olumlu yorumları beğenin, olumsuz yorumları cevaplamaktan korkmayın!

Başkalarının paylaşımlarına ise -kurumsal ağırlığınızı göz ardı etmeyecek şekilde- önerecek değerli şeyleriniz olduğunu gösterin. Beğeni tebriklerinizle artan etkileşimler gündemde olmanızı ve her zaman hatırlanmanızı sağlayacak.

Topluluğunuzun bağlantı merkezi siz olun

Karşılıklı değerleri paylaştığımız bir topluluk içinde yaşıyoruz, sosyal medyada da etrafınızdakilere mümkün olduğunca yardımcı olun. Şirketinize ilişkili sayfalar ve bağlantılarla nasıl görünmek istediğinize yardımcı olacak bir kişilik tanımlayın.

Sektörünüzle, yerel işletmeler, şehrinizdeki kültür ve sanat etkinlikleri, spor kulüpleriyle bağlantılarınızı genişletmek yararına ilgili sayfalar seçin. Sektörel bilgi ve gelişmeleri paylaşmaktan çekinmeyin, topluluğunuzun bağlantı merkezi olun.

Etkili Paylaşım İçerikleri

Sosyal medyada etkileyici hesap oluşturmanın ilk adımı sağlam ve kaliteli bir profil oluşturmak ise ikinci adım da; kaliteli ve ilgi çekici bir içerik yönetimidir. Kurumunuzun ve markanızın algı yönetimine uygun şartlarda olmak kaydı ile şu içeriklere dair paylaşımlar ihmal edilmemelidir:

Ürün ve hizmet tanıtımını hedefleyen, kuruma özgü içerikler; kurumunuzun etkinlik içerikleri; sektöre özel bilgilendirme içerikleri; başta temsil ettiğiniz sektöre özgü olmak üzere, belirli gün ve haftalara dair içerikler; markanızın algısına uygun olmak kaydı ile güncel gelişmeler ve gündeme dair içerikler; paydaşlarınızdan (müşteri ve takipçilerden) gelen olumlu içerikler.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler