SİBER ZORBALIK Analiz
Ümit SANLAV SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMACISI

Zorbalık Türlerinin Babası:

SİBER ZORBALIK

Sosyal medya mecralarında anlık iletişimin en hızlı ve kaliteli şartlarda sağlanması, sınırsız ve sonsuz faydalar sunarken aynı şekilde sınırsız ve sonsuz kötülüklere de kapı açabiliyor. Sosyal medya aracılığıyla gerçekleşen siber zorbalık, özellikle ergenlerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen en önemli unsurlardan biri haline geldi.

        Araştırmalar her 4 ergenden birinin siber zorbalık altında olduğunu ve her iki sosyal medya kullanıcısından birinin en az bir kere dijital ortamlar üzerinden tacize uğradığı yönünde.

Zorbalık, bir bireyin başka bir bireye fiziksel, sözel, psikolojik, cinsel ya da teknolojik olarak zarar verecek davranışlar göstermesidir.

Fiziksel Zorbalık: Fiziksel davranışları içeren zorbalık çeşididir. Dövmek, vurmak, incitmek, tekme atma, itme – çekme, eşyalara el koyma vb.. gibi davranışlar fiziksel zorbalığa örnek verilebilir.

Sözel Zorbalık: Sözel davranışlar içeren zorbalık çeşididir. Küfür etmek, alay etme, dalga geçmek, lakap takmak, küçük düşürücü ve incitici sözler söylemek sözel zorbalığa örnek teşkil edebilmektedir.

Psikolojik Zorbalık: Psikolojik bağlamda davranışlar içeren zorbalık çeşididir. Çocuğu yalnızlığa itmek, duygusal baskı, oyunlara katmamak ve arkadaş çevresinde yok saymak gibi davranışlar olarak örneklendirilebilir.

Cinsel Zorbalık: Cinsel davranışlar içeren zorbalık çeşididir. Cinsel bölgelere dokunma, sarkıntılık yapmak ve sözel olarak cinsel atıflarda bulunma gibi davranışlarla örneklendirilebilir.

Siber Zorbalık: Teknolojik aletleri kullanarak zarar verici davranışlarda bulunmaktır. Sosyal paylaşım sitelerinden iftira, dedikodu yaymak, kişiye özel bilgileri paylaşmak vb.. gibi davranışlarla örneklendirilebilir.

Zorbalık türlerinin babası: SİBER ZORBALIK

Sosyal medya mecraları vasıtalarını olumlu kullandığımızda sınırsız ve sonsuz faydalarından istifade edebilir; zararlı kullanarak sınırsız ve sonsuz kötülüklere imza atabilir, sonsuz zararlarına maruz kalabiliriz. Siber zorbalık, kelimenin tam anlamıyla zorbalık türlerinin babasıdır. Çünkü sanal ortamın sosyal hayata adapte olması ile; fiziki sonuçlara, sözel zorbalığa, psikolojik zorbalığa ve cinsel zorbalığa açılan bir kapı şeklindedir. Siber zorbalık yoluyla işlenen siber taciz ve siber saldırılar hukuki sonuçlara yol açar ve hapis cezası gerektirebilecek müeyyideleri olabilir.

Birçok çocuk zorbalığa uğradığını ebeveynlerine dahi bildirmekten çekindiği için kaç çocuğun bu duruma maruz kaldığını tespit etmek oldukça zor. Ancak, siber zorbalığın yaygınlığı ile ilgili son dönemde yapılan araştırmalar, yaklaşık olarak 4 ergenden 1’inin siber zorbalığa maruz kaldığını, 6 ergenden 1’inin de başkasına siber zorbalık yaptığını kabul ettiğini gösteriyor.

Yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar da, sosyal medya kullanıcılarının yarısından fazlasının, en az bir kere sosyal ya da dijital medya üzerinden tacize uğradıklarını ifade ediyor.

Çocukları siber zorbalıktan korumak

Artık okul bahçeleri ya da sokak köşeleri ile sınırlı olmayan modern zorbalık, okulda olduğu gibi ev ortamında da meydana gelebiliyor, hem de 24 saat.

Rahatsız edilen çocuklar durmaksızın üstlerine geliniyormuş gibi hissederek kaçış yolları olmadığını düşünebilirler. Çocuklar, bir telefona, bilgisayara ya da tablet dahil olmak üzere başka bir cihaza erişimleri olduğu sürece risk altındalar. Şiddetli, uzun süreli ve sık tekrarlanan siber zorbalık, hem mağdurun hem de zorbanın kaygı, depresyon ve strese bağlı diğer bozukluklar yaşanmasına neden olabilir. Zorbalığa uğrayan – ve de zorbalığı yapan – çocukların, intihar düşüncelerine sahip olma, intihar girişiminde bulunma ve intihar etme riskleri daha yüksektir.

Özellikle aileler ve eğitimcilerin çocuklara vermesi gereken mesaj; her birimizin farkında olmadan siber zorbalıkta bulunmuş, ya da siber zorbalığa maruz kalmış olabileceğimiz, bunda utanacak sıkılacak bir şey olmadığı, bu durumun çocukların hatası değil, zorbanın kendisiyle alakalı bir sorun olduğudur. Bu durumu aileleriyle, büyükleriyle, öğretmenleri ile konuşmaktan çekinmemeleri gerektiğidir.

Siber zorbalığa uğrayan bir sosyal medya kullanıcısı ne yapmalı?

Siber zorbalığa karşılık vermeyin. Çünkü bunu yapmak durumu kızıştırır ve daha kötü hale getirir.

Tehdit içeren mesajları, fotoğrafları ve metinleri saklamayı ihmal etmeyin. Çünkü bunlar zorbalığı yapan kişinin ailesine, okuluna, işverenine hatta gerekli durumlarda polise bile delil olarak gösterilebilir.

Siber zorbalığı önlemek için deneyebileceğiniz bazı yöntemler:

Zorbayı engelleyin. Çoğu cihazda belli kişilerden gelen istenmeyen e-postaları, anlık iletileri veya mesajları engelleme özelliği mevcut.

Hesaplarınız için güçlü parolalar oluşturun.

Sosyal medya alanlarınız sizin mahrem alanlarınızdır. Mahrem alanınıza her gelen kişiyi kabul etmeyin.

Adres ya da bulunduğunuz yerle ilgili bilgileri asla paylaşmayın.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler