SARI YELEKLİLER Analiz
Alpaslan DÜVEN TÜRK-İNGİLİZ GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Avrupa’nın Yeni Korkusu:

SARI YELEKLİLER

Fransa’da başlayarak tüm Avrupa’yı yakan Sarı Yelekliler ateşi en sonunda İngiltere‘ye de sıçradı. Sarı Yelekli yaklaşık 30 kişinin başkent Londra’da düzenlediği bir gösteriyle başlayan eylemler, kısa sürede ülkenin farklı noktalarına sıçradı.Liderliğini James Goddar’ın yaptığı harekete destek giderek artıyor.

Bu hareketin amacını ve hedeflerini anlamak için James Goddar’ın geçmişine kısaca bakmakta fayda var.Irkçı ve Müslüman karşıtı İngiliz Savunma Birliği’nin (English Defence League) eski lideri Stephen Yaxley nam-ı diğer Tommy Robinson’u hatırlayanlarınız olacaktır. Robinson, 2014 yılında mortgage sahteciliğinden tutuklanmıştı. Bunun dışında işlediği başka suçlarda var. Robinson, isim değişikliği yaparak geçmişini gizlemeye çalışıyor.

Londra’daki Sarı Yeleklileri organize eden James Goddar ile Robinson arasında büyük bir benzerlik var. Goddar, Robinson’un bir dönem lideri olduğu ırkçı İngiliz Savunma Ligi ve Britain First örgütlerinde görev yapmış. Kendisini ”İngiliz vatansever” olarak tanımlan Goddar’ın daha önce İspanya’da yaşayan bir göçmen.

Amerika’ya yerleşmek için Twitter hesabından paylaştığı ırkçı ve İslam karşıtı twitleri, ABD Başkanı Trump’a ”Umarım bu paylaşımlarımı Başkan görür ve bana Amerika’da bir iş verir” mesajıyla iletmiş.

DonorBox üzerinden bağış toplayan Goddar’ın hesabı PayPal tarafın iptal edildi, Facebook tarafından ise sayfası silindi. İşsiz ve belediye yardımıyla geçindiği belirtilen Goddar, şu sıralar İngiltere parlamentosu önünde milletvekili, gazeteciler ve AB’de kalmak isteyen Brexit karşıtlarına sözlü saldırılarda bulunmakla görevli. İngiltere’nin artık eski İngiltere olmadığını savunan Goddar, ülkedeki tüm Müslümanların sınır dışı edilmesi ve İslam’ın ve camilerin Batı’da yasaklanmasını istiyor. Goddar’ın hikayesi böyle…

Ülkedeki son duruma bakacak olursak. Avrupa Birliği’nden çıkış anlamına gelen Brexit ile birlikte bilhassa referandum sürecinde ırkçı, aşırı sağcı gruplar etkinliklerini arttırmayı başardılar. Son zamanlarda aşırı sağ-ırkçı siyasi örgütlenmelerin düşünce özgürlüğü üzerinde kampanyalar düzenlemeye başlaması da dikkatleri çekiyor.

İngiltere’deki “Sarı Yelekliler” hareketi de Fransa’da olduğu gibi içerdiği ekonomik sosyal sorunlardan çok, milliyetçi ve ırkçı faşist partilerin manipüle ettiği bir iktidar dalaşı olarak ceryan etmekte. İçerdiği ekolojik sosyal paradokstan çok, esas olarak milliyetçi ve faşist partilerin sistem içi bir iktidar dalaşı gibi duruyor.

İngiliz Savunma Ligi (English Defence League) Britain First ve Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UK Independence Party-UKIP) gibi ırkçı, yabancı ve Müslüman karşıtı örgüt üyeleri tarafından desteklenen gösterilerin faşist milisler aracılığıyla provoke edildiği bilinmekte.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler