S-400’de Kazanan Belli Oldu Analiz
Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Prof. Dr. İlyas Topsakal Yazdı:

S-400’de Kazanan Belli Oldu

Japonya’da yapılan G-20 zirvesi birçok açıdan tarihi bir süreçti. Ama Türkiye’yi en fazla ilgilendiren noktası, Rusya’dan alınması planlanan S-400 füzelerinin Amerika Birleşik Devletleri ve Başkanı Donald Trump tarafından nasıl sonuca bağlanacağı hususuydu.

Aslında daha da net olarak bu alımın, ABD’den Türkiye’ye bir yaptırım sebebi olup olmayacağına yönelikti. Bunun cevabı, en azından liderlerinin ağzından en açık şekilde verildi ve S-400 konusunda Barack Obama yönetimi suçlu görüldü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye haklı kabul edildi. Hem de bizzat Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın ağzından.

Uluslararası arenada epey yankı buldu, Türkiye’de de çokça konuşuldu. Ama bu açıklamaların güncelliği, ilerleyen günlerde daha da artacak. Yani artık S-400 transferinde ve sonrasında yaşananlarda Trump’ın o yaklaşık 1 saatlik konuşmasında Türkiye’ye ayırdığı 6 dakika, herkesin başucu cümleleri olacak.

Peki S-400 füzelerinin teslimatının Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında çok büyük bir krize sebep olacağını, bu krizin doları aşırı yükselteceğini ve dolar yükselişinin de ekonomik krizi ateşleyeceğini düşünenler… İşte onlar tam bir hayal kırıklığı içerisinde.

Çünkü Trump’ın açıklamalarından açıkça görüyoruz ki; en azından Başkanlık Katı’nda Türkiye’ye yönelik bir yaptırım yok. ABD tarafından Trump’ın yaptığı bu açıklamada hiç şüphesiz birçok etken var. Ama en büyük etken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı duruşu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu füzeleri satın almadaki hakkı ve haklılık payını ısrarla vurguladı. Gerekliliğin altını çizmesi ve Rusya ile gayet dengeli, çizgisinden sapmayan bir yakınlık yaşaması, Trump’a bu açıklamayı yaptırdı.

Türkiye Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ile bir hayli yakın hareket ediyor. Bu yakın hareket etme modeli, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Batı tarafından hem gıptayla hem de endişeli izleniyor. Çünkü en basit ideologların bile adını koyacağı şekilde Batı, Türk-Rus yakınlaşmasını istemiyor.

Batı istemiyor ancak S-400 füzeleri Türkiye ile Rusya arasında başlayan ve hızla artan yakınlaşma sürecinin zirveye ulaştığı gün olacak. Türkiye S-400’leri envanterine katarak hem dosta hem de düşmana sağlam bir mesaj verecek.

Nasıl ki her ülkenin kendini savunma hakkı varsa ve fakat birçok ülke çeşitli baskı ve korkulardan dolayı kendini istediği gibi koruyamıyorsa, -ki Türkiye bunlardan değildir- Türkiye bağımsız bir ülkedir. Ve kendini bağımsız bir şekilde koruma hakkı vardır.

S-400 füzeleri Türkiye’nin bağımsızlığının ve bağımsız korunma hakkının işaret fişeğidir. Ankara, Amerika Birleşik Devletleri’ne rağmen adım attığı ve attığı adımın haklılığının yine aynı ABD tarafından haklı görüldüğü günleri görmüştür. Birçok sorunumuz, mevcut birçok probleminiz var ama Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın gelecekte umutlu olmaması için hiçbir sebep yok.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler