Rusya İle AB Yakınlaşacak Analiz
Nadine STEİGER NORVEÇ UNIVERSTY OF BERGEN

Yeni Bir Zaman Tüneli:

Rusya İle AB Yakınlaşacak

Brüksel’in ilişkileri normalleştirme yolunda Moskova’dan üçüncü ve son talebi, AB üyesi ülkelere Rusya merkezli yapılan siber saldırılar ve casusluk eylemleriyle ilgili. Bu tartışmalar aslında 2007’de Estonya’da Sovyet döneminden kalma bir asker heykelinin kaldırılması sonucunda Rus bilgisayar korsanlarının AB üyesi Estonya’ya yönelik siber saldırısıyla başlamıştı.

Daha sonra 2015’te, Alman Federal Meclisi’ne yapılan siber saldırılar sonucunda Alman Meclisi’nin bilişim altyapısı çökmüş ve bu saldırıların arkasında Rus Askeri İstihbarat Servisi’nin (GRU) olduğu iddia edilmişti. 2018’de de İngiliz hükümeti, Moskova’yı siber casusluk yürütmekle suçlamıştı. Benzer bir durum ise geçtiğimiz ay AB’nin kurucu üyelerinden İtalya ile Rusya arasında yaşandı.

Roma’da bazı gizli bilgilerin para karşılığında Rusya’ya satıldığı iddiasında bulunan İtalya, iki Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. Bu iddialara karşın Moskova hükümeti, bahsi geçen olaylarla hiçbir ilişkilerinin olmadığını savunsa da Brüksel yönetimi buna ikna olmuş değil. Nitekim bu iddiaya istinaden AB, bazı GRU çalışanlarının AB ülkelerine girişini yasakladı ve mal varlıklarını dondurdu.

Siber saldırı ve casusluk iddialarına paralel olarak Rusya’nın Avrupa ülkelerinde panik yaratmak için dezenformasyon kampanyaları yürüttüğüne dair iddialar da gündemdeki konular arasında yer alıyor. Burada somut rakamlar üzerinden konuşmak gerekirse, AB’nin dezenformasyonla mücadele için başlattığı “EUvsDisinfo” (AB dezenformasyona karşı) projesinin 2021 Mart ayında ortaya koyduğu verilere göre, 2015’ten beri Almanya’ya yönelik 700’den, Fransa’ya yönelik 300’den, İtalya’ya 170’ten ve İspanya’ya 40’tan fazla dezenformasyon kampanyası düzenlendi. Kampanyaların arkasındaki güç olarak da Rusya’ya işaret ediliyor. Bu ülkelerden en fazla saldırıya uğrayan Almanya’nın, Rusya ile diyalog ve işbirliğini en çok savunan üye ülke olması ise ilginç bir durum.

Kurumsal olarak AB’nin yanı sıra bazı üye ülkelerin de halihazırda Rusya ile aralarında ciddi siyasi krizlerin devam ettiğini gözden kaçırmamak gerekiyor. Öyle ki 2014’te ülkenin Güney Moravya bölgesindeki bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamayla bağlantılı oldukları gerekçesiyle Çek hükümeti 17 Nisan 2021 tarihinde 18 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. Bu karar adeta domino etkisi oluşturdu.

AB üyesi diğer ülkelerden Estonya, Letonya, Litvanya ve Slovakya, Prag hükümetine destek amaçlı benzer kararlar aldı. Bu kararlara mukabil Moskova yönetimi, bahsi geçen ülkelere tabi bazı diplomatları “istenmeyen kişi” (persona non grata) ilan etti. Böylesi aktüel olumsuz gelişmelerden hareketle, AB ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşme şansının oldukça düşük olduğu söylenebilir. Nitekim bu gelişmeler devam ederken AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 28 Nisan’da yaptığı açıklamayla Rusya ile ilişkilerin her geçen gün kötüleştiğini ve daha önce dile getirdikleri üç talebin yerine getirilmemesi halinde, ilişkilerin normalleşmeyeceğini ifade etti.

Bence yeni bir sürece girildi ancak sonuç ne olur bekleyip göreceğiz.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler