Reklamda Milli Değerler Analiz
Didem ÇAKIRLI Kurumsal Marka Danışmanı

Didem Çakırlı JEOSAM İçin Yazdı:

Reklamda Milli Değerler

İnsanlar başkalarına olağanüstü gelen amaçlarını gerçekleştirmiş birilerini tanıdıklarında, onların doğru zamanda doğru yerde bulunarak şanslı olduklarını kabul ederler. Fakat asıl gerçek, hepsinin bu inanılmaz başarılarının aynı ilk adımla, yani bir amaç için sistem ve strateji geliştirip dünyayı iyi okumasından kaynaklıdır.

Bazılarımız bu amaçları belirlemekten korkarlar, çünkü hayal kırıklığına ya da başarısızlığa uğrayacaklarını düşünürler. Oysa ki amaç belirlemenin nedeni, yaşamınıza bir odak kazandırması ve istediğiniz yöne hareket ettirmesidir.

En başarılı liderler markalarını yönetirken, çiğneyeceklerinin dışında daha fazla lokma ısırmazlar. Amaçlarını küçük ve yönetebilir parçalara ayırırlar ve sistem doğrultusunda amaçlar belirlerler.

Bir iş insanına muhabir röportajında başarı ile ilgi bir soru sorar. Ortalama bir insandan nasıl olup da farklı ve yaratıcı bir insan olduğunu ve kendisini diğerlerinden ayıran başarı hikayesini anlatmasını ister.

İş insanı bu soruyu 2 yaşındayken annesiyle yaşadığı deneyim nedeniyle diye yanıtlar. Buzdolabından çıkarmak istediği süt şişesi elinden kayıp düşen, kırılan ve ortalığın bir süt gölüne dönüştüğü anısından bahseder. Annesi mutfağa geldiğinde ona kızıp ceza vermek yerine, ne güzel bir hata yaptın diye yanıt verir. Olan olmuştur ve şimdi burayı temizlemeden önce biraz oynamak ister misin diye cevaplar.  Biraz oynadıktan sonra “bu tür hatalar yapıldığında her şeyi eski haline getirmen gerektiğini biliyor musun? diye öğüt verdikten sonra ikisi dökülen sütü beraber temizlerler.

Burada asıl öğretici olan minik elleriyle süt şişesini taşıyamadığını deneyimledikten sonra, annesinin arka bahçede boş şişeleri doldurup düşürmeden taşıyabileceğini öğrettiği andır. Daha sonra bir hata yaptığı zaman bundan korkmaması gerektiğini ve yapılan hataların yeni bir şeyler öğrenmek için fırsat olduğunu anlamış.

Bir işte başarısızlık olsa bile o işten değerli bilgiler elde edilir. Bu deneyimin adı tecrübedir ve bu tecrübeyi elde etmenin tek yolu ise sistem kurmayı amaç etmektir. Bu tecrübe seni bilge eder.

Bilge insanlar kriz anlarında sakin kalmayı başarır. Ayrıntılarda boğulmak yerine büyük resmi görür ve alternatif perspektif arar. Kendi bilgilerinin sınırlarını bilir ve yaptıklarını tartar. Bu bakış açısında ki düşünce onu, dünyanın sürekli değişim halinde olduğunu ve imajını yeni düzene göre dönüştürmesini hatırlatır.

Milli Markanın Önemi

Son dönem alınan tedbirler ulusumuzun geleceği için çok önemli, özellikle üretim ve ar-ge ayrıca sanayi ve yapay zeka teknoloji yatırımlarımız, tarımsal alanlarımızı güçlendirme projelerimiz konusunda attığımız adımlar, olası bir kriz için hazırlanmış durumda. Bu da Ulusun alt yapısını ve milli değerlerini çok iyi bilmesinden ayrıca el ele verip sahip çıkmasından kaynaklanıyor.

Dünya resetlenmeye  hazırlanırken, bizde BEN olmayı bir kenara bırakıp kişisel yatırım harcamalarımızı, alışı gelmiş yatırımlar avm, bina, lüks yatlar yerine, üretim konusunda daha çok bilgilenmeli, ulusumuzun sürdürebilir kalkınma projelerimizle BİZ olmayı hayata geçirmeliyiz.

Milli markalarımızı, milli teknolojilerimizi ve milli servetlerimize sahip çıkıp milli ekonomik gelirlerimizi gelecek olası bir tufan da bir araya toplamalıyız. Eski ile kendimizi şartlandırmayı bırakıp, dünün dünde kaldığını kabul edip daima ileri felsefesiyle devam etmeliyiz.

Milli değerler yok olursa ülke de yok olur. Bundan dolayı milli rezervlerimize sahip çıkmalı ve yaşatmalıyız. İnsanlığın bu değerlere sahip çıkması ülke yapısını da güçlendirecektir.

Her yüz yıl da bir gelebilecek değişim ve dönüşüm sistemine hazırlanmalı, sürdürebilir stratejik hamlelerle, durumu anlayarak, üretim gücümüzü güçlendirip, gelecek kuşaklara aktarmalıyız.  Böylece bu döngü sonsuza kadar devam edecek ve bizlere tekrar dirilme fırsatı verecektir.

Fiziki varlıklarımızı korumalıyız. Bunun için de ar-ge yapmalı ve yerli markalarımızı dünyaya tanıtmalı, devrim niteliğindeki milli markalarımızın imajını uluslararası dış ticaret ağı ve entegrasyonumuz ile desteklemeliyiz.

Dünya nabzının hızlandığı bu günlerde, geçmiş tecrübelerimiz ve stratejik planlarımız ile gelecek zamanı şimdiye dönüştürme çabasında olan tüm halkımızın, insanlığımızın ve liderlerimizin yolu açık olsun.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler