Peygamber Efendimiz’e Hakaret İfade Özgürlüğü Değil Bizce Bilin
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

AİHM’DEN TARİHİ KARAR!

Peygamber Efendimiz’e Hakaret İfade Özgürlüğü Değil

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’e hakaretin ifade özgürlüğü kapsamına girmediğine hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden yapılan açıklamaya göre; 47 yaşındaki Avusturyalının 2009’da Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’e yönelik kullandığı hakaret içerikli ifadelerin İnsan Hakları Sözleşmesi’nin düşünce özgürlüğü ile ilgili 10. maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceğine oy birliği ile karar verildi.

Açıklamada, Avusturya mahkemelerinin şahıs hakkında yerinde ve doğru gerekçelerle hükmettiğinin altı çizilerek, “Kullanılan tartışmalı ifadeler objektif tartışma sınırlarını aşmıştır. Kullanılan ifadeler İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e (asm) hakaret içeren bir saldırı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bu tür başka saldırılar, ön yargıları körükler ve Avusturya’daki dini özgürlüğünü tehdit eder.” değerlendirmesine yer verildi.

        Avusturya’da 2009’da “İslam’ın Temel unsurları” başlıklı bir seminerde konuşan 47 yaşındaki kişi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e hakaret içeren ifadeler kullanmış, 2011’de yerel mahkeme Avusturyalıyı dini öğretiyi aşağıladığı gerekçesiyle 480 Euro para cezasına çarptırmıştı.

Cezaya itiraz eden Avusturyalı davayı Yüksek Mahkemeye taşımış, ancak mahkeme Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e hakaret eden kişinin itirazını kabul etmemişti.

Bunun üzerine söz konusu kişi davayı AİHM’e taşımıştı. Ancak kişi, AİHM’den de aradığını bulamadı.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler