Panzehir Ihlamur Bizce Bilin
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

Kışın Tüm Hastalıklarına

Panzehir Ihlamur

Kış aylarında vazgeçilmemesi gereken ıhlamur, kullananlara sağlık açısından sayılamayacak kadar çok yönden fayda sağlıyor.

Avrupa’ya özgü yaklaşık 80 türden oluşan ve kuzey ılıman bölgelerde bulunan Tiliaceae familyasına ait olan ıhlamur, küçük yapraklı Avrupa ıhlamuru (tilia cordata) ve büyük yapraklı yaz ıhlamurudur (tilia platyphyllos) olarak biliniyor.

Bir bitki çayı olan ıhlamur çiçek, yaprak ve kabuğundan oluşuyor. Bu yaprak, çiçek ve kabuğu insan vücudunda birçok yönden fayda sağlayabiliyor.

 

Yapılan araştırmalara göre; ıhlamur kaygıları ortadan kaldırırken sakinleştirici etkisi ile uyku kalitesini artırır. Stresi hafifletir, kronik hastalıkları önler, kalp sağlığını destekler, öksürüğe iyi gelirken grip gibi rahatsız edici hastalıklara fayda eder. Ihlamur aynında vücudun direncini artırır, sindirim sistemini iyileştirir, iltihap gidericidir. Ihlamur yapraklarında bulunan antioksidan cilt için de çok faydalıdır.

Kaşıntı gibi cilt problemlerinin giderilmesine yardımcı olabilirler. Ayrıca, yaşlanmayı yavaşlatarak cildin genç kalmasını sağlar. Ihlamur soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar için terlemeyi teşvik etmek, burun tıkanıklığını gidermek, boğaz tahrişini için de çok kullanılır. Ihlamurun yatıştırıcı etkileri vardır ve kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır.

Ihlamurun satışları her sene olduğu gibi bu sene de yüksek olduğu, ıhlamurun faydalarını bilen müşteri her zaman talep ettiği dile getiren aktarlar; bir vatandaşın 120 gram karşılığı olan 10 liralık ıhlamur ile bir kış giderebildiği de belirtiyor.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler