Otonom Silah Ve Yapay Zeka Üzerine Analiz
Hüseyin YAKAR GÜVENLİK POLİTİKALARI ARAŞTIRMACISI

YENİ NESİL GÜVENLİK POLİTİKALARI:

Otonom Silah Ve Yapay Zeka Üzerine

İnsanlığın en büyük korkusu, Yapay zeka teknolojisinin günün birinde, insanlığa ölüm yağdırmasıdır.

Bu konuda 90’ lı yıllar da vizyona giren sinema filmleri dünya üzerinde yaşayan milyarlarca insanın tedirginliğini canlı tutmayı hedefliyor.

Bu tedirginliğin haklı sebeplerinin olduğu gün yüzüne çıkmaya başladı bile.

Yapay zekanın insanlık için bir tehdit olduğunu savunan Alexander Reben, bu konunun önemine dikkat çekmek amacıyla bir deney videosu çekti.

Rebel, standart karbondioksit tüplü havalı tabanca ve silahın tetiğini çekmek için elektriği ileten TP-Link marka akıllı prizden faydalandı. Ayrıca tetiği çekmesi için gereken yapay zeka yazılımı olarak da Google Asistan‘ı kullandı.

Düzenek hazırlandıktan sonra ”OK, Google” diyen sanatçı Google Asistan’ı çalıştırdı.

Ardından  ”Silahı çalıştır” komutuyla silahın tetiğini hiç dokunmadan çektirdi ve silah ateşleme yaptı.

Bu örnekte Google‘ın yapay zeka yazılımı yerine, Amazon Echo veya başka bir yapay zeka destekli asistanı da kullanabileceğini belirten Reben’in, aslında dikkat çekmek istediği farklı bir nokta vardı. Evet Yapay zekayı tetikleyen her ne kadar bir insan olsa da, yapay zeka karşısındakinin dost mu, yoksa düşman mı olduğunu ayırt edebilecek özelliğie sahip değil.

Bu basit düzenek ile aslında savaş sırasında yapay zeka ile üretilen silahların, savunmadan ziyede büyük tehdit ve tehlike oluşturabilir.

Her ne kadar Google’ın çatı şirketi Alphabet, geliştirdikleri yapay zeka yazılımlarının bundan böyle silah endüstrisi ya da “makul olmayan” gözetleme sistemlerinde kullanılmayacağını açıkladıysa  da

Bir başka Google yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre firma yapay zeka destekli silahlar üretmese de ordu ile çalışmaya devam edecek.

Bunun üzerine, aralarında onlarca mühendisin de bulunduğu binlerce Google çalışanı, drone saldırılarının hedefini iyileştirmek için yapay zeka kullanan bir Pentagon programına destek verdiği için Google’ı protesto eden bir dilekçe imzaladı.

Güney Kore katil robot üretiyor!

Savaş sanayisinde yapay zeka kullanımı üzerine araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan ülkeler listesine ABD, Rusya, Çin ve İsrail’in ardından Güney Kore de dahil oldu.

Güney Kore’de yapay zeka üzerine çalışmalar yürüten bir araştırma üniversitesi olan Kore Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Kurumu, Şubat ayında savunma şirketi olan Hanwha Systems ile “küresel silahlanma yarışına katılmak” üzere ortak bir projeye başladıklarını bildirmesi üzerine insansız otonom silahların kullanımı üzerine tartışmalar tekrar tetiklenmiş oldu.

“Katil robot” terimi yapay zeka ve silah sanayisinin birleşimiyle ortaya çıkacak otonom silahları tanımlamak için kullanılıyor.

 

Yapay zeka ile üretilen bu silahlar, insan kontrolü olmadan hedef belirleyip bu hedefleri yok edebilecek kapasiteye sahip olacak. Bu da savaş alanında barutun icadı ve nükleer silah kullanımının ardından üçüncü bir devrimi gerçekleştirecek.

Bir kere çalıştırılmaya başladıktan sonra karar verme mekanizmasında insanlara gerek kalmayacak olan silahların kullanımı ise hem akademisyenler hem de sivil toplum kuruluşları tarafından endişeyle karşılanıyor.

Yapay zeka ve robotik alanlarında önde gelen 50’den fazla bilim insanı, yapay zeka destekli silahlar geliştirme planları yapan Güney Kore’deki KAIST Üniversitesi’ni boykot edeceklerini açıklamıştı.

Araların daTürkiye’nin de bulunduğu  ülkeler yarı otonom silahları uzun bir zamandır kullanıyor.. Bunların başında dronlar, yani pilotsuz uçaklar, İHA’ lar geliyor.

Dronlar özellikle terörizmle mücadelede hayati derece de önemli araçlar. Uzun süre havada kalabiliyorlar, riskleri neredeyse yok. Ancak hata yapmaları olasılığı pilotlu uçaklara göre daha yüksek. En azından yapılan araştırmalar böyle olduğuna işaret ediyor.

Hele ki ABD ordusuna bağlı dronların Afganistan, Pakistan ve Yemen gibi yerlerde sivil halka verdiği zararın yüksek olduğu gündeme gelmişti.

 

Bu tür sistemlere ihtiyacı tartışmasız olan Türkiye’nin İse düzenleme faaliyetlerinin dışında kalmaması ulusal güvenliği açısından da, ileride doğabilecek hukuki sorumlulukları açısından da önemlidir. Unutmayalım ki otonom sistemler de nükleer silahlanma gibi tekel haline dönüştürülebilir. Veya oyunun kuralları sadece BM Güvenlik Konseyi’ndeki beş daimi üyenin çıkarlarına hizmet edecek şekilde yazılabilir.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler