Önerilerimiz Var Bizce Bilin
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

Cildiniz Mi Sarkıyor?

Önerilerimiz Var

Cildinizde oluşan sarkmalar sizi rahatsız edebilir. Cildinizdeki gevşeme, kilo vermenin, hamileliğin, sağlıksız beslenmenin veya yaşlanmanın bir sonucu olabilir. Peki, cildinizi doğal yollarla nasıl sıkılaştırabilirsiniz?

Ciltteki sarkmaların birçoğu sürekli güneş ışınlarına maruz kalmayla ve sağlıksız alışkanlıklarla ilişkilidir. Böyle durumlarda cildi eski haline döndürmek zor olabilir. Ancak günümüzde cilt sarkmalarını engelleyen ve cildin sıklığını artıran pek çok ürün ve teknik vardır. Eğer bu tarz ürünler yerine doğal yöntemlere başvurmak istiyorsanız, sizin için 5 öneri paylaştık.

Doğal sıkılaştırıcı kremler tercih edin

Cildinizi sıkılaştırmak için kullanabileceğiniz pek çok doğal ve geleneksel ürün vardır. Ticari sıkılaştırıcı kremler başarılı sonuçlardan kazanç sağlasa da, bazı doğal formüller de aynı etkilere sahiptir.

 

Cildinizi sıkılaştırmak için yardımcı olan bu kremleri hazırlamak için, karite yağı, portakal yağı ve E vitamini gibi ucuz malzemeler kullanabilirsiniz. Bu ürünler cildinizi nemlendirip sıkılaştırarak, cildinize ihtiyacı olan besin maddelerini sağlar.

Takviye kullanın

Hiçbir takviye cildinizi bir gecede sıkılaştırmayacaktır. Bununla birlikte, bazıları düzenli kullanıldığında olumlu etkiler sağlar. Örneğin, 2015 yılında yapılan bir araştırma, kollajen takviyesinin yaşlanmanın cilde olumsuz etkilerini en aza indirdiğini ortaya çıkarmıştır.

 

Bunun yanı sıra, kollajen sentezinde önemli bir rol oynadığından C vitamini takviyesi almak da oldukça önemlidir.

 

Cildinize mutlaka masaj yapın

Düzenli olarak cildinize masaj yapmak, cildinizi doğal yollardan sıkılaştırmaya yardımcı olur çünkü masaj kan akışını hızlandırır ve dokularınızı ideal durumda tutmaya yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre, masaj aleti kullanarak yapılan masajlar yaşlanma karşıtı kremlerin etkisini önemli ölçüde artırabilir.

Daha fazla su için

Yeterli miktarda sıvı almak, kırışıklık oluşumunu önler ve cildi korur. Günlük su tüketimi cildin esnekliğini geri kazandırmasa da, cildin sarkmasını engellemek için önemli bir alışkanlıktır. Bu yüzden, cildinizi sıkılaştırmak için gün içerisinde yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun.

Egzersiz yapın

 

Egzersiz, yağların birikmesiyle mücadele etmeye yardımcı olur ve kas oluşumunu artırır. Bunlar da cildin sertliğini korumasına yardımcı olur ve erken yaşta kırışıklıkların görülmesini engeller.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler