NATO-RUSYA GERİLİMİ Analiz
Helen Czerski LONDON’S GLOBAL UNIVERSTY

Ufukta Savaş mı Var?

NATO-RUSYA GERİLİMİ

AB üyesi olmayan ama NATO’nun en önemli ülkelerinden Norveç’te bir askeri tatbikat vardı. Gündemin aşırı yoğunluğundan çok da dikkat çekmedi gibi. Norveç Silahlı Kuvvetleri ve NATO kaynakları, Trident Juncture 18 Tatbikatı’na NATO üyesi ve ortağı ülkelerden yaklaşık 50 bin personelin, 250 uçağın, 65 suüstü ve sualtı platformunun ve yaklaşık 10 bin parça çeşitli harp aracının katıldığını duyurdu.

Açıkçası, NATO uzun yıllardır bu büyüklükte bir kuvveti bir araya getirmemişti.

Tatbikatın Norveç’te yapılıyor oluşu, bununla birlikte NATO’nun ‘özel’ ortakları İsveç ve Finlandiya hava sahalarının da kullanılması ve bu ülkelerin 5. Maddenin işletildiği bir durumu işleyecek bir tatbikata katılımları önemli.

Norveç’in NATO-Rusya dengesi bakımından farklı bir önemi var. Norveç, NATO’nun Rusya ile komşu olduğu, jeostratejik değeri yüksek bir ülke. Geçtiğimiz senelerde yapılan harp oyunu değerlendirmeleri, olası bir Rusya-NATO çatışması için Baltık ülkelerini yani Estonya, Letonya ve Litvanya’yı en ciddi ‘alev alma noktası’ olarak göstermişti.

Tedirginlikte o kadar ileri gidildi ki, bir savaş durumunda bahse konu üç Baltık ülkesi başkentlerinin 48 ile 60 saat içinde Rus işgaline uğrayabileceği dahi tahmin edilmişti

Aslında daha net söylersek eğer son dönemde yapılan analizler, modern Rus askeri yaklaşımının Arktik-Nordik ve Baltık bölgelerini tek bir harekat alanı olarak kabul etme eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. Askeri-jeopolitik açıdan da bu yaklaşım oldukça tutarlı. Dolayısıyla, NATO da bütünsel bir yanıt vermek durumunda.

Ruslar Kaliningrad, Kırım ve Suriye örneklerinde görüldüğü üzere S-400 gibi caydırıcı hava savunma yeteneklerinden, gemi-savar seyir füzelerinden, modern elektronik harp imkanlarından ve taarruzi olarak da SS-26 İskender balistik füzelerinden yararlanmayı tercih edecektir. Bahse konu senaryoda, eğer Gotland Adası işgal edilerek Rus alanı haline getirilebilirse, NATO’nun Baltık bölgesine müdahale imkanları büyük ölçüde kısıtlandığı gibi Norveç, İsveç ve Finlandiya üzerinde de büyük bir baskı kurulmuş olacak.

Rusya’ya yakın bir bölgede güçlü bir NATO yığınağı yapılacak olması doğal olarak Moskova’da tepkiyle karşılandı. Rusya’nın geçtiğimiz yıl dahil olmak üzere düzenli Zapad tatbikatları ile NATO’nun doğu kanadında büyük kuvvetler konuşlandırdığı, son Vostok 2018 Tatbikatı ile caydırıcı bir gövde gösterisi yaptığı da not edilmeli.

Eğer sizi rahatlatacaksa Rusya-NATO çatışması halen kuvvetle muhtemel değil. Ancak böyle bir çatışmanın yaşanması ihtimali, 2000’li yılların başına kıyasla hiç olmadığı kadar yüksek. Gerginlik iyi bir şey değil ama tedbirli olmak herkes için iyi.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler