Mültecilik Suriye’nin 40 Yıllık Kaderi Röportaj
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

GÖÇ, SÜRGÜN, ABLUKA, MÜLTECİLİK…

Mültecilik Suriye’nin 40 Yıllık Kaderi

GÖÇ, SÜRGÜN, ABLUKA, MÜLTECİLİK… SURİYE’NİN YAKIN TARİHTE DEĞİŞMEYEN KADERİ. BABA HAFIZ ESAD DÖNEMİNDE SURİYE HALKINA YAPILAN İŞKENCE, ŞİMDİ DE OĞUL BEŞAR ESAD’LA SÜRÜYOR. 1982’DE ÇOK SEVDİĞİ VATANINDAN GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALAN SURİYELİ İMAN BEDİR, ŞU AN ÜLKELERİNDEN AYRILMAK ZORUNDA KALANLARI EN İYİ ANLAYAN İSİM.

Suriyeli Aktivist İman Bedir, Suriye’nin Hama kentinde İhvan-ı Müslimin tarafından başlatılan kıyamı bastıran ve on binlerce Müslümanın katledilmesine neden olan Hafız Esad’ın zulmünü ve yaşadıklarını Jeosam’a anlattı: “Suriye’de şu an olup biteni hücrelerime kadar hissedebiliyorum. Bugün yaşananlar, 1980’lerde yaşananların sadece bir tekrarı. O zaman da tüm dünya mazlumlara sessiz kalmıştı. Ama şimdi bu acının bu kadar gündeme gelmesi, Türkiye ve vicdanlı insanların 40 yıl önceki hataya artık düşmemeleridir.”

ESAD ÇETELERİYLE İŞKENCE YAPTI

“Hafız Esad zamanında mağdur, mazlum ve yalnız kalmıştık. Kimse bizi duymuyordu, korku içinde yaşıyorduk. Kimse kimseye güvenmiyordu. Ben Hama Katliamı’nda 14 yaşındaydım. Esad’ın çeteleri gece 12’de kapıyı kırdılar, babamın üzerine silah doğrulttular. Benim abim diş doktoruydu,  İhvanı Müslümin’den. Abimi bulamadıkları için babamı aldılar. Babamı 21 gün işkence altında tuttular. Abim Ürdün’e kaçmıştı. Abim haber yolladı, ‘Suriye’ye dönersem beni idam edecekler’ dedi. Bu yüzden biz de Medine’ye kaçtık.”

 

SURİYE DEYİNCE KAN GÖRÜYORUM

“Suriye deyince kan görüyorum. 50 yıl boyunca sessiz kaldık. Kan dökülmesin diye aç kaldık, ezildik ama  katliamlardan kaçmak için sustuk. Oradaki insanlar asitle eridi. Bir pancar fabrikasına atılan 70 kişiden birisi sağ çıkmadı mesela. Kız çocuklarına anne ve babalarının gözleri önünde tecavüz edildi. Gelip kameralarla çekiyorlardı. ‘Esad’ı seviyor musunuz’ diye sorup tatmin edici cevap alamadıkları herkesi katlettiler çünkü herkesin Esad’ı sevmesi gerekiyordu. Benim çoğu akrabam orada şehit düştü.”

 

ANNEM ESAD ASKERİNİN AYAĞINA ÖPTÜ

“Suriye’de hiç unutamadığım günler var. Mesela bir bayram günü hiçbir sebep yokken mahallenin gençlerini duvara yasladılar, diğer abimi de aldılar. Annem ‘bırakın yavrumu almayın’ dedi. Askerlerden biri ‘ayağımın altını öperseniz bırakırım’ dedi. Hala dün gibi gözümün önünde. Annem ‘evlat her şeyden daha değerlidir’ diyerek askerin ayağını öptü. Biz ordan ayrıldığımızda tüm gençleri vurmuşlardı bile. 1982’den beri Suriye’ye gidemedim. Ben 22 senedir annemin kabrini göremedim. En çok annemin kabrini görmek için Suriye’ye gitmek istiyorum. 1993 yılından beri Türkiye’de yaşama tutunmaya çalışıyoruz. Suriye’nin 40 yıldır kaderi mültecilik. Onurlu kalmak için, güçlü durmak için mülteci oluyoruz.”

AVRUPA’DA SURİYELİLERİN BEYNİ YIKANIYOR

“Türkiye iyi ki var, siz olmasaydınız kim bilir ne olacaktık biz. İyi ki bizim komşumuz oldunuz. Benim akrabalarımdan bazıları Avrupa’ya gittiler, çok pişman olduklarını söylüyorlar. Çocuklar Avrupa’da haç takıyorlar, bu şekilde daha fazla yemek veriliyor diye. Avrupa’da binlerce çocuk kayıp maalesef. Organ mafyaları mı, sadist zenginler mi, kliseler mi kaçırdı bilmiyoruz. Avrupa’da Suriyeli çocukların beyinleri yıkanıyor. Çocuklar yavaş yavaş hristiyanlığa yöneliyorlar. Avrupa’da olan insanlar ‘keşke Türkiye’ye gelseydik’ diyorlar.

YARDIM ETMEK BOYNUMUZUN BORCU

“2007 yılından beri İstanbul’da sosyal sorumluluk anlamında çalışmalarda bulundum. Suriye’ye destek verecek her harekette bulunmaya çalışıyorum. Suriyeli yaralı kardeşlerimi her fırsatta ziyaret etmeye gidiyorum. Suriyeli insanları gördükçe iradem daha fazla oluyor. Onlara yardım etmek boynumuzun borcu. Çoğu Türkiyeli de böyle düşünüyor”

 

TECAVÜZE UĞRAYACAĞIMIZA ŞEHİT OLALIM

“Annelerde öyle bir sabır var ki, ölümlerden ölüm beğeniyorlar. Tecavüze uğrayacağımıza şehit olalım diyorlar. Çocukları şehit olunca şükür secdesine gidiyorlar. Suriye’den bir video geldi. Esad askerleri, bir kadını çıplak bir şekilde sokağa attılar. Bütün gençler de doğal olarak üzerine tesettür olsun diye ceketlerini koymak istediler. Kim kadının yanına geldiyse askerler gelen herkesi vuruyordu. Sadece bayanı kapatmak için hepsi şehit oldular. Suriye’de korku filmlerinde bile göremeyeceğiniz şeyler oluyor”

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler