MİLLİ TEKNOLOJİ İÇİN Analiz
Ümit SANLAV SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMACISI

Sosyal Medya Uzmanı Ümit Sanlav Yazdı:

MİLLİ TEKNOLOJİ İÇİN

Cumhuriyet tarihinden bu yana tüm politikalarını günü kurtarmak üzerine yapılandıran Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ilk kez geleceğe dair vizyoner bir bakış açısı ile hedef koyuyor ve bu hedefleri gerçekleştirecek siyasi kararlar ile yoluna devam ediyor. Hedef 2023 Vizyonu ile ilerlenen bu yolda Türkiye’nin şifreleri var. Ekonomik anlamda önemli gelişmeler, demokratik reformlar, ticari yatırımlar ve daha niceleri. Uzmanlık alanım itibariyle benim en çok ilgimi çeken konu ise teknolojik bağımsızlığımıza kavuşacağımız, teknoloji üretimi hedefleridir.

Teknoloji neşter gibidir. Doktorun elinde can verir, katilin elinde can alır. Mısır’da Arap Baharında, Türkiye’de Gezi olaylarında, Kobani eylemlerinde provokasyon amaçlı kullanılmışsa da, 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde ana enstrüman oldu. Teknoloji sayesinde STK’lar ve siyasi partilerin WhatsApp gruplarından örgütlenen vatandaş sokağa çıkarak tankların önüne yattı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Face Time ile televizyon kanallarına bağlandı, kişisel ve kurumsal sosyal medya hesaplarından milletini demokrasiye ve devletine sahip çıkmaya davet etti. Vatandaş da canını, kanını ortaya koyarak vatan hainlerinin bu kirli planını bozdu.

“Çözüm teknoloji üretmek”

Gerek Türkiye’de gerek uluslararası arenada Türkiye ve devlet aleyhine bazı algı operasyonları yapılmakta, sosyal medya mecraları bu operasyonlara alet edilmekte. Bu anlamda hukuki ve teknik yollardan birtakım mücadeleler verilse de, yerli ve milli teknolojimizi üretmediğimiz sürece net bir çözüm bulunamayacaktır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mimarı olduğu 2023 Vizyonunda yer alan en önemli çalışma bana göre, teknolojik yönden tam bağımsız bir Türkiye çalışmalarıdır. Kendi arama motorumuzu, kendi sosyal paylaşım sitelerimizi kurmadığımız sürece sosyal medya savaşlarında başarılı olmamız mümkün değildir.

Peki bu konuda ne durumdayız, Türkiye’yi nasıl bir gelecek bekliyor:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Seçim Beyannamesi toplantısında en ciddi yatırım kalemlerinden birinin teknoloji yatırımları olduğunun altını çizerek, ‘Dijital Türkiye’nin zamanının geldiğine inanıyoruz’ dedi.

Tüm dünyada baş döndürücü bir dönüşüm yaşandığını, ifade eden Sayın Cumhurbaşkanımız, “dijitalleşmeye özel bir önem veriyor, dijital Türkiye’nin zamanının geldiğine inanıyoruz. 2023 vizyonmuzu ortaya koymuştuk, yeni yönetim sistemi ile bunu daha da güçlendirerek, küresel dünyada daha söz sahibi olduğumuz bir hale çevireceğiz.” Cümlesi ile teknoloji üretimi konusundaki kararlılığını ortaya koydu. Nitekim sadece İHA, SİHA ve Savunma Sanayi alanında %20’den %65’e çıkan %100 yerli ve milli üretim oranı, teknoloji üretimi konusundaki ciddiyetimizi ortaya koymaktadır. Önümüzde akıllı şehir projelerinden, enerji projelerine dek pek çok atılımla dünya lideri olmaya hazırlanan bir Türkiye Cumhuriyeti geleceği duruyor.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler