Milli Şuur Olmadan Olmaz Analiz
Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Prof. Dr. İlyas Topsakal:

Milli Şuur Olmadan Olmaz

Türkiye sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gözünün çevrildiği bir ülke değildir. Türkiye, kendisini Türk olarak ifade eden baskı, zulüm, işgal altında yaşayan, dünyanın dört bir yanına dağılmış mazlumların da gözlerini çevirdiği bir ülkedir.

Ünlü düşünür Nihal Atsız’ın belirttiği gibi; Türkiye sınırlarının dışında yaşayan Türklerin de hamisidir ve onları bir araya getirecek kuvvettir. Türkiye büyümektedir ama bu büyümenin daha hızlı ve daha kalıcı olması elzemdir.

Eğitimiyle, ekonomisiyle, sağlığıyla, sanayisiyle bu ilerlemeyi hızlandırmak her Türk vatandaşının ulvi bir görevidir. Sokakları süpüren temizlik görevlisinden ihracat yapan sanayicisine, okulda ders veren öğretmeninden mahallesine hizmet veren bakkalına kadar herkesin içinde bu amaca hizmet edecek ruh olmalıdır.

Milli şuur olmadan kazanılan paranın da, gürbüz bir sağlığın da, içinde bulunulan refahın da hiçbir anlamı yoktur. Bu yüzden yeni neslimize önce milli şuur aşılanmalı ve bu şuurun ülkemizin her zerresine yansımasını sağlamalıyız.

Komşularla iyi ilişkiler bu ülke için şarttır. Ancak Millî bir politika belirlemek ve tüm bu ilişkiler topluluğunu bu milli politikaya uygun hale getirmek bizim görevimizdir. Başka ülkelerin saygısını istiyorsak önce kendi milli politikamıza saygı duymalı ve sahip çıkmalıyız.

Dünya artık eski dünya değildir. Yeni dünya için hep birlikte çaba sarf etmeli ve geleceği birlikte kucaklamalıyız. Başarı inananlarındır.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler