Medyada Muhafazakarlara Sansür Var Röportaj
Özdemir ERDOĞAN Sanatçı

O SANAT DÜNYASI İÇİN DUAYEN BİR İSİM

Medyada Muhafazakarlara Sansür Var

O SANAT DÜNYASI İÇİN DUAYEN BİR İSİM… YAZDIĞI ŞARKI SÖZLERİ VE MÜZİSYENLİĞİ TARTIŞILMAZ BİR KOCA ÇINAR… 76 YAŞINDAKİ ÖZDEMİR ERDOĞAN, SUKUNLUĞUNU JEOSAM’A BOZDU. MEDYADA NEDEN ÇOK AZ GÖRÜLDÜĞÜ SORULARINA YANIT VERDİ.

Besteci, söz yazarı, yorumcu, aranjör, gitarist, orkestra şefi ve yapımcı Özdemir Erdoğan. Sanatın her alanında bulunmayı çok seviyor. Ama özellikle son 10 yıldır büyük medya şirketleri tarafından ciddi şekilde sansüre uğradığını ifade ediyor.

“BEN BİR MASONDUM”

“Bir yerlere gelmek için arkanızda bir güç olması gerekiyor. Arkanızda bir güç olmayınca bir yere gelmeniz çok zor. Hele bu 1970 ve 80’lerde daha belirgindi. Masonlar da devamlı çeşitli vesilelerle bana ulaşıp ‘bizim aramıza gel’ diyorlardı. Yükselmek istiyordum ama temkinliydim. Böyle bir ikilemdeydim. Ve aralarına katıldım. Ama içlerine girdikten sonra görüyorsunuz ki kendi hayat doğruları içerisinde sizi evirmeye çalışıyorlar. Ben de ayrılmaya karar verdim ve çıktım Mason Locası’ndan. Masonluktan ayrıldıktan sonra medyadan uzaklaştırdılar beni. Tüm medya patronlarına talimat gönderdiler. Türkiye’deki hiçbir programa da davet edilmedim.

“BÜYÜK BİR BOYKOTA UĞRADIM”

“Türkiye’de büyük medya patronları vardı. Her zaman çıktığım televizyon kanalları ve yer aldığım gazete sayfaları bana kilitlendi. Neden? Çünkü ben Mason Locası’nın dayattığı yaşam tarzına karşı çıktım ve onlara uymadım. Ayrıca yabancıların şablonuna da uyman gerekiyor. Uymazsan sana güle güle diyorlar. Ben Amerika’da yabancı plak şirketleriyle tanıştığım vakit 42 yaşındaydım. Fakat daha muhafazakar bir hayat yaşamayı tercih etti. Zaten Türkiye medyasındaki bazı büyük holdinglerde halen dahi muhafazakarlara boykot var”

“GİZLİ BİR EL ENGELLİYOR BENİ”

“Size bir örnek vereceğim. Geçtiğimiz ayın 18’inde büyük bir alışveriş merkezinde konserim vardı. Biz bu konserin duyurusunu bir ay evvelden yaptık. Orada başka hiçbir konser yoktu. Ama ne hikmetse aynı gün, aynı saatte, aynı yerde Demet Akalın’a konser verdirdiler. Ve benim sahnemde bir sürü uğursuzluklar oldu. Stüdyo buluyorsunuz, yaptığınız işler bozuluyor. Oyalıyorlar sizi, bir şeyde üretemiyorsunuz. Bunlara rağmen Özdemir Erdoğan mücadele ediyor. 50 yıllık geçmişime, altın plak ödülüne, devlet sanatçılığına, bu kadar başarıya rağmen siz albüm çıkartıp da bunu herhangi bir medya organında yayınlatamıyorsanız, duyuramıyorsanız bu o ülke için bu bir fecaattir. Son 20 yıldır Türkiye’de yayınlanan hiçbir programa davet edilmedim.

“DİRİLİŞ ERTUĞRUL’A BİLE BOYKOT UYGULADILAR”

“ABD siyahî bir lideri başkan yapıyor, sen yıllardır birlikte yaşadığın insanlarla akord olamıyorsun. Bu tabi üzüntü verici bir durum. Son yarışmada da aynı ayrımcılık ortaya çıkmıştır. Altın Kelebek Ödül Töreni’nde tarihimizin çok önemli bir safhasını anlatan Diriliş Ertuğrul dizisi ‘En iyi dizi’ seçiliyor. Ama herkese konuşma hakkı verilen o yerde, dizi ekibinden kimse konuşturulmuyor. Bu, ülke açısından da hoş bir durum değil. Çok büyük bir saygısızlıktır. Türkiye’de toplumlar arasındaki ayrışmayı daha da güçlendiren bir gelişmedir. Sadece üzülüyoruz maalesef. Kutuplaşmanın olduğu ülke, gerçek bir olur mu ya.”

“BİZDE EVRENSEL STAR YOK”

Ülkemizdeki bütün bu divalar, süper starlar hepsi Türkiye çapında olan insanlar. Bunların hiçbir tanesinin evrensel boyutu yoktur. Bize göre; bizim divamız, bizim süper starımız, bizim megastarımız. Benim yıllardan beri bütün yaptığım iş, kendi müziğimi uluslararası ortamda tanıtabilmekti. Bunu Yunanlar yapıyor, Hintler yapıyor, Güney Amerikalılar yapıyor. Bizim sanatçılarımız kendi haritamızın dışına bir türlü çıkamadılar ki çıkabilecek hakları ve kaliteleri mevcut olmasına rağmen.”

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler