Kuruyemiş Hayat Kurtarıyor Bizce Bilin
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

İlginç Bir Araştırma Sonucu

Kuruyemiş Hayat Kurtarıyor

“HER GÜN BİR AVUÇ KURU YEMİŞ HAYAT KURTARIYOR.” BU TEZİN SAHİBİ İNGİLİZ BİLİM ADAMLARI. HER GÜN BİR AVUÇ KURUYEMİŞ TÜKETMENİN KALP RAHATSIZLIKLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE, KANSER VE ERKEN ÖLÜM RİSKİNİ AZALTTIĞINI İLERİ SÜRÜYORLAR. VERDİKLERİ RAKAMLAR DA DİKKAT ÇEKİCİ.

Çoğumuzun vazgeçilmezi olan kuruyemişler hayat mı kurtarıyor? İngiliz bilim adamlarına göre; her gün bir avuç kuru yemiş tüketmek kalp rahatsızlığı riskini yüzde 30, diyabet riskini yüzde 40, kanser riskini yüzde 15 ve erken ölüm riskini de yüzde 22 azaltıyor.

KURUYEMİŞ ÖLÜM ANİ RİSKİNİ YARIYA İNDİRİYOR

Londra’da yapılan araştırma, kuruyemiş tüketiminin solunum yolları hastalıklarından kaynaklanan ölüm riskini de yarı yarıya azalttığını ortaya çıkardı. “BMC Medicine Journal” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, her gün bir avuç yani yaklaşık 20 gram kuruyemiş tüketmek gerekiyor. Ve bu tüketim size hiç beklemediğiniz olumlu değişiklikleri beraberinde getirecek.

YER FISTIĞI KALBE ÇOK İYİ GELİYOR

Araştırmacılar lif, magnezyum ve çoklu doymamış yağ oranı bakımından zengin olan fıstık ve yer fıstığının kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığını kaydetti. Ayrıca vücudun gün içinde gereksinim duyduğu ek enerji de fıstıkta fazlasıyla mevcut.

 

“KABUKLU YEMİŞ YE, OBEZ OLMA”

Her gün üç ceviz yemenin de kanser riskini azalttığı belirlendi. Halk Sağlığı Bölümünden araştırma görevlisi Dr. Dagfinn Aune, bulguların 29 farklı bilimsel çalışmaya katılan 800 binden fazla kişinin verilerinin analiz edilmesiyle ortaya çıkarıldığını söyledi. Aune, kabuklu yemişlerin obezite riskini de düşürdüğünü sözlerine ekledi.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler