Kriz Kapıda Mı? Analiz
Alpaslan DÜVEN TÜRK-İNGİLİZ GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Eski Avrupa’da Ekonomi

Kriz Kapıda Mı?

İngiltere’de, dünyaca ünlü perakende zincirleri, tüketici taleplerindeki değişim, İngiliz sterlinindeki değer kaybı, ithal ürün fiyatlarındaki artış, üretim ve tedarik maliyetlerinde rekabetin sürdürülememesi gibi nedenlerle 2016’dan bu yana zor bir dönemden geçiyor.

Son zamanlarda artan ekonomik riskler ve tüketici talebindeki değişiklikler nedeniyle ülkenin en büyük perakende zincirleri, çalışanlarını işten çıkarma, mağazalarını kapatma ya da iflas açıklama yoluna gidiyor.

Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecinin (Brexit) artırdığı ekonomik riskler ise hane-halkının satın alım gücünü zorlamaya devam ediyor.

Krize rağmen ayakta kalmanın yollarını arayan dev perakende zincirleri, çareyi önce mağaza kapatmakta, çalışanlarını işten çıkarmakta ya da borçlarını yeniden yapılandırmakta buluyor.

Söz konusu adımların yetersiz kalması durumunda ise “kaçınılmaz olarak” perakende şirketlerinin yönetimi kayyuma devrediliyor ve satış sürecine giriliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre, İngiltere, Galler ve İskoçya’da geçen yıl yaklaşık 6 bin mağaza kapandı. Kapanan mağazaların yaklaşık bin 800’ünü perakende zincirlerine ait mağazalar oluşturuyor. Ülkede pek çok farklı ekonomik unsur perakende sektörünü olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

İngiliz sterlininin özellikle AB referandumu sonrası yaklaşık yüzde 16 değer kaybetmesi, tüketicilerin harcama dinamiklerini etkilemeye devam ediyor.

Hükümetin anlaşmasız çıkış halinde AB vatandaşlarının 31 Ekim’den sonra İngiltere’de serbest yaşama ve çalışma hakkını sonlandıracağını açıklamasının ardından, ülkede kalifiye istihdama ilişkin endişeler arttı. Ülkede 2016’nın haziran ayında yapılan AB referandumundan bu yana ekonominin itici gücü olarak görülen hizmet sektöründeki işverenler, kararın devreye alınması durumunda kalifiye istihdama erişmekte ciddi zorluklarla karşılaşılacağı uyarısında bulunuyor.

AB vatandaşlarının serbest dolaşımının sonlandırılması halinde, bu durumdan en çok İngiltere ulusal sağlık sisteminin (NHS) etkilenmesi bekleniyor. Hali hazırda AB vatandaşlarının, kendi ülkelerinden aldıkları eğitim ve yeterlilik belgeleri İngiltere’de kabul görüyor ve serbest dolaşım imkanı dolayısıyla çalışmaları için vize almaları gerekmiyor. Bu imkanların 31 Ekim’de sona ermesi halinde ise sektörün ciddi yara alabileceği belirtiliyor.

Göçmenler İngiltere’yi terk ediyor

Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararı alan İngiltere’de net göçmen sayısı, 2013’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.İngiliz Ulusal İstatistik Kurumu’ndan (ONS) yapılan açıklamaya göre; bu sene ülkeye 612 bin göçmen gelirken, 385 bin kişi ülkeyi terk etti. Bu yılın net göçmen sayısı 226 bin oldu.

İngiltere’ye giren ve ülkeden ayrılan göçmen sayısı arasındaki farkı ifade eden net göçmen rakamının gerilemesinde, Brexit kararının rol oynadığı belirtildi. En önemli düşüş, İngiltere’de daha iyi ücret ve hayat kalitesi arayan, Polonya ve Macaristan başta olmak üzere 8 Doğu Avrupa ülkesinden gelen göçmen sayısında yaşandı.

Bazı Avrupalılar, Brexit oylamasının ardından kendilerini artık İngiltere’de eskisi kadar rahat hissetmediklerini söylüyor. İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti ise, net göçün yılda yüz binin altına çekilmesini hedefliyor.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler