Koronavirüs’ün Dijital Öğretileri Analiz
Ümit SANLAV SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMACISI

Sosyal Medya Uzmanı Ümit Sanlav’dan

Koronavirüs’ün Dijital Öğretileri

Teknolojinin ve üretimin beşiği Çin’de başlayıp, küresel bir felaket olarak Dünyada ve Türkiye’de de hızla yayılan Koronavirüs olarak bahsi geçen Covid-19, hayatın her alanına dair pek çok öğretiyi bizlere kazandırdı.

Hayatın her alanında olması gereken hijyen kuralları, sosyal mesafe ve bağışıklık sitemimizi güçlendirmek temel kazanımlarımız olmakla beraber, iletişimde teknoloji ve sosyal medyanın doğru kullanımı konusunun ne kadar önemli olduğunu da gösterdi.

Bilgisayarın çocuklar için sadece oyun değil bir eğitim aracı olduğunu, Fatih Projesinin tablet edinme projesi değil dopdolu bir eğitim içeriği olduğunu, sosyal medyanın gizli narsisizm-teşhircilik- stalk duygularımızı tatmin ettiğimiz mecralar değil sevdiklerimizle iletişim kurabileceğimiz mecralar olduğunu…

İnternetin sınırsız -meşru ya da gayri meşru- alemlere akıp boşa zaman harcatarak bizleri tüketen değil hayatta kalmamızı mümkün kılan yaşamsal bir gereklilik olduğunu da anladık.

Kısacası yıllardan beri anlatmaya çalıştığımız ‘teknolojiyi, interneti ve sosyal medyayı doğru olarak kullanmayı’ Koronavirüs’ün dijital öğretileri ile anlamış olduk. Peki nedir bu öğretiler?

#EvdeKal Uzaktan Eğitimle #EğitimsizKalma

Yıllarca emek verdiğimiz ve bu sene 7. kez düzenlediğimiz Eğitim Teknolojileri Zirvesi etkinliklerimizde sürekli ifade etmiş olduğumuz eğitimde dijital dönüşüm zorunluluğunun en önemli maddelerinden biri Uzaktan Eğitim’di.

UNESCO’nun Mart ayındaki yayınında koronavirüsün dünya genelinde 363 milyon öğrenciyi ve 57.8 milyon yüksek öğretim öğrencisini etkilediği ifade edildi.

Dünyadaki her beş öğrenciden biri COVID-19 krizi nedeniyle okula gidemiyor ve bu oran yüksek öğretimde ise her dört öğrenciden biri seviyesine kadar düşüyor. Dünya genelinde 15 ülkede salgın nedeniyle okullarda eğitim öğretime ara verildi.

Eğitimin aksamasını önlemek, uzaktan eğitim programlarının, çeşitli uygulama ve platformların etkili şekilde kullanılmasına bağlı.

Önerebileceğim bazı açık eğitim uygulamaları ve platformları da var tabi ki…

Apple, ğitimcilere ilham verecek bir dizi ipucunu, öyküyü ve diğer yararlı materyallerini bir arada sunduğu bir platform hazırladı.

ClassDojo, sınıf toplulukları oluşturmak için öğretmenleri öğrenciler ve velilerle bağlayan ücretsiz bir uygulama. Öğretmenler, ebeveynlerle fotoğraf, video, duyuru ve anlık mesaj paylaşarak velileri sınıf deneyimine taşıyabilir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan ClassDojo’nun Türkçe dil desteği bulunmakta.

Coursera, dünyanın önde gelen üniversitelerinden ve kurumlarından çevrimiçi kurslara erişim sağlıyor.

EdX, dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından ücretsiz çevrimiçi kurslara erişim sağlıyor.

Future Learn, dünyanın önde gelen üniversitelerinden ücretsiz çevrimiçi kurslara erişebileceğiniz bir platformdur.

Global Dijital Kütüphane, Dijital hikaye kitapları ve birden fazla dilde mevcut diğer okuma materyalleri sunarak dünya çapında erken okuryazarlığı teşvik eden dijital bir kütüphane. UNESCO, dünya çapında dijital erken sınıf okumaları için Küresel Dijital Kütüphaneyi tanıtmak için Norveç Kalkınma İşbirliği Ajansı (Norad) ile birlikte çalışmaktadır.

GDL mevcut yüksek kaliteli açık eğitim okuma kaynaklarını toplayıp bunları web, mobil ve basılı olarak kullanılabilir hale getirmektedir. GDL şu anda 43 dilde kaynaklar sunsa da Türkçe kaynaklar bulunmamaktadır. Türkçe kaynaklara 75.000’den fazla kitabı bünyesinde barındıran QR Kütüphane üzerinden erişebilirsiniz.

Globed, Achieve3000, Learning A-Z, BrainPOP, Tigtag, CodeMonkey, English Central ve Tumble Books gibi çeşitli eğitim teknolojileri ürünlerini içerir. Ayrıca BrainPOP korona virüs nedeniyle okulları kapanan okullar için ücretsiz hizmet sunmaktadır.

ICT in Education Toolkit, eğitim materyalleri hazırlayan, planlayan ve uygulayan kişiler için Bilgi ve İletişim Teknolojileri tarafından geliştirilen eğitim geliştirme programlarını formüle etmek, planlamak ve değerlendirmek için sistematik bir süreç sağlar.

Khan Academy, ülkemizde yaygın olarak kullanılan ücretsiz çevrimiçi dersler sunan bir platformdur.

Kolibri Education, öğrenci ve ebeveyn işbirliği sağlayan ücretsiz öğrenme platformudur.

iTunes U, Apple tarafından hazırlanan dünyanın en büyük ücretsiz eğitim portalıdır.

Mindspark, Mindspark, çocukların Matematik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan bir çevrimiçi bir platformdur. Her çocuğun kendi ihtiyaçlarına dayalı bir öğrenme yolunu takip etmesini sağlar. Mindpark, COVID-19 yüzünden okulu kapanan öğrencilere 60 gün ücretsiz hizmet vermektedir.

QR Kütüphane, Türkiye’nin en büyük dijital kütüphanesi ve okuma platformudur.

Oxford University Press, OUP kapanan okulları ve üniversitelere yardımcı olmak amacıyla “Teaching Online” ve “Blended Learning” eğitimlerini ücretsiz olarak sunmaktadır.

Pearson Online English, İngilizce öğrenme platformudur. Ayrıca Pearson Professional platformunda günümüz ve geleceğin dünyasında en fazla gündemde olan iş alanlarını kapsayan çeşitli çevrimiçi içerikler bulunmaktadır. Kapanan okul ve üniversiteler için Pearson ücretsiz kaynaklar sunmaktadır.

Smart Learning Suite Online, öğrencileri, öğretmenleri ve cihazları birbirine bağlayan, dersleri zenginleştirici öğrenme deneyimlerine dönüştüren bulut tabanlı bir sınıf aracıdır. Uzaktan eğitimi desteklemek üzere Notebook yazılımının online kısmı ücretsiz olarak eğitimcilerin kullanımına açıktır.

Socrative, 31 Temmuz 2020’ye kadar tamamen ücretsiz olacak olan Socrative; öğretmen, öğrenci ve veli işbirliği ile yüz yüze öğrenme ve geri bildirim sağlıyor.

Zoom, yaygın olarak kullanılan video konferans ve iletişim sistemdir. Düşük internet hızlarında bile kesintisiz ve kaliteli video bağlantısı, ekran, dosya paylaşımı gibi birçok özellik sunar. Ayrıca mobil cihazlardan erişim imkanı bulunmaktadır.

Google Hangouts Meet, kurumların video konferanslara ev sahipliği yapması için bir kerede 100 katılımcıya kadar destekleyebilen bir platformdur. Hızlı, pratik arayüzü ve akıllı katılımcı yönetimi bulunmaktadır.

Skype, internet üzerinden iletişim ve telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan Skye görüntülü ve sesli görüşmeler için 50 kişiye kadar destek sunmaktadır.

ETZ Campus, UNESCO’nun sürdürülebilir kalkınma amaçlarından ilham alarak hazırlanan ve ücretsiz bir platform olan ETZ Campus üzerinden kurumlar, ya da ürünlerle ilgili duyurularda yapılabilmekte. Sisteme giriş yaparak video, PDF ya da PowerPoint dosyası yüklenebilmekte.

           Son cümlelerim bir hatırlatma olsun…

          İbn Haldun’un özellikle bu günlerde aklımızdan hiç çıkartmamamız gereken şu veciz sözü ile vedalaşalım: “Kıtlık zamanlarında insanları açlık değil, bolluk zamanlarında alışmış oldukları tokluk öldürür.”

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler