Koronavirüs’le Savaş ve Azerbaycan Analiz
Rufiz HAFIZOĞLU Azerbaycan Trend Haber Ajansı

Rufiz Hafızoğlu Bakü’den Yazdı:

Koronavirüs’le Savaş ve Azerbaycan

Bir anda dünyanı sarsan  Koronavirüs ne yazık ki Azerbaycan’ı da es geçmedi.

Azerbaycan’da COVID-19 esas olarak komşu İran`dan, daha sonra ise Rusya ve Türkiye`den gelen Azerbaycan vatandaşlarında bulundu maalesef.

Her devletin vatandaşlarını koruma yükümlülüğü olduğu gibi Azerbaycan da salgının ortaya çıktığı günden bu yana, bu onurlu görevi üstlendi. Zira devlet için vatandaşlarının güvenliği her şeyden önemliydi.

Tabii ki Azerbaycan her şeyden önce bir salgın yaşayan İran ve ilk aşamada bu soruna dikkat etmeyen Rusya’yla sınırları kapattı.

Devletin Koronavirüs’e karşı önlemleri farklı şekilde kabul edildi.
Bazıları adımların sert olduğunu ve bazıları gereksiz olduklarını söylese de, nüfusun büyük çoğunluğu devlet tarafından belirlenen kurallara uyup sivil görevlerini kabul etti. Bu da vatandaşın ve devletin birlik olduklarını gösterdi.

Devlet olarak Azerbaycan, salgının yayılmasını önlemek için çeşitli adımlar attı. Bunlardan en önemlisi, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için 5 Nisan’dan itibaren SMS yetkilendirme sisteminin oluşturulması oldu.

Buna ek olarak 65 yaş üstü kişilerin sokaklara girmesi yasaklandı. Bu da Azerbaycan devletinin eski nesillere gösterdiği dikkatin bir göstergesiydi.

Ayrıca yalnız yaşayan ve ihtiyaç sahipleri vatandaşlara yardım sağlandı. Sadece başkent Bakü değil, aynı zamanda bölgelerde yaşayan vatandaşların yiyecek ve günlük ihtiyaçları da karşılandı.

Haydar Aliyev Vakfı, Azerbaycan’ın tüm bölgelerinde ve şehirlerinde “Birlikte Güçlüyüz” sloganıyla destek projesi başlattı ve bu projeye gönüllüler, milletvekilleri ve diğer yetkililer katıldı.

Tüm bunların yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Cumhuriyeti’nde nüfusun sağlığını korumak ve koronavirüs enfeksiyonu ile mücadeleyi güçlendirmek için önlemler hakkında bir kararname imzaladı. Kararnameye göre Koronavirüs’e karşı mücadeleye ‘Destek Fonu’ kuruldu.

Hatta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Koronavirüs’e karşı mücadeleye Destek Fonu ‘na bir yıllık maaşını bağışladı.

Her vatandaşın sorunlarının çözülmesine önem veren Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bu adımı Azerbaycan halkı tarafından büyük bir sempati ile karşılandı ve vatandaşların örgüte gönüllü bağış yapmalarına neden oldu.

Azerbaycan`da şimdiye kadar 1.500’den fazla kişiye koronavirüs bulaştı. Bu kişilerden yaklaşık bini iyileşti.

Salgın bulaşan 591’i özel hastanelerde tedavi edildi. Azerbaycan`da sokağa çıkma yasağının 4 Mayıs’ta sona ereceği açıklandı.  O güne kadar da devletin önlemleri devam ettireceği kesin.

Geride kalan sürecin özetine gelirsek… COVID-19 Azerbaycan devletinin her zaman halkıyla birlikte olduğunu ve halkın devletlerini her zaman desteklediğini bir kez daha kanıtladı.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler