“Komplo Teorisi Üretelim Mi?” Analiz
Barbara SCHUMANN Sweden University

Çin’de Corona Virüsü

“Komplo Teorisi Üretelim Mi?”

Coronavirüsler tek zincirli, pozitif polariteli, zarflı Rna virüsleridir. Pozitif polariteli oldukları için RNA’ya bağımlı RNA polimeraz enzimi içermemektedirler fakat genomlerinde bu enzimi kodlamaktadırlar. Yüzeylerinde çubuksu uzantıları bulunmaktadır. Bu çıkıntıların Lanitece’deki “Corona” yani “Taç” anlamından yola çıkılarak bu virüslere Coronavirüs ismi verilmiştir.

Bu virüs Coronaviridae ailesi içinde yer almaktadır. Zarflı ve tek sarmallı RNA virüsleridir. Dört türde sınıflandırılır. Bu türler; Alfa, Beta, Game ve Delta’dır. Coronavirüsler, İnsan, yarasa, kedi, köpek, domuz, kemirgenler ve kanatlılarda bulunurlar.

Corona virüsü, insanların ve hayvanların birbirine teması sonucunda yayılmaktadır. Corona virüsünün insandan insana geçmesi virüse enfekte olmuş bir bireyin temasıyla gerçekleşmektedir.

Spesifik bir tedavisi bulunmayan Corona virüsleri etrafa dehşet saçmaktadır. Birçok insanın ölümüne neden olan tehlikeli virüs kendi kendine geçebilmektedir. Hekimler ateş düşürücü ve ağrı kesici gibi ilaçlar yazarak belirtilerin giderilmesine yönelik tedavi uygulamaktadır.  Ayrıca hekimler sıcak duşun ve bol sıvı tüketmenin de virüsün giderilmesinde yardımcı olacağını vurgulamıştır.

Virüsün Çin’de ortaya çıkmasının ardından Türkiye’de güvenlik ekipleri sıkı bir şekilde çalışmaya başladı. Türkiye’nin virüsten etkilenmemesi için neredeyse tüm havalimanlarında ekipler harekete geçti. Ayrıca THY, Çin’den İstanbul’a yapılan seferde herhangi bir sorun olmadığını belirtti.

Corona virüsleri ilk başta soğuk algınlığı hastalığına benzer şekilde ortaya çıkar. Solunum yolu hastalığı yaşayan insanları daha kolay ele geçirmektedir. Corona virüsünün semptomları arasında, boğaz ağrısı, baş ağrısı, birkaç gün süren ateşlenme, öksürük ve burun akıntısı bulunmaktadır. Genel olarak solunum problemlerine neden olan Corona virüsü böbrek yetmezliği, ishal, yorgunluk, solunum sıkıntısı ve nefes darlığı gibi hastalıklara da neden olabilmektedir.

Şimdi gelelim komplo teorisine… Corona’yı ABD, Japonya ve Tayvan’ı desteklemek ve Çin’e zarar vermek için üretip Pekin’in başına bela etmiş. Doğru mudur? Bilmiyorum bekleyip göreceğiz.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler