Kim Buna İnanır? Analiz
Denise LUCY KALİFORNİYA DOMİNİK ÜNİVERSİTESİ

Suriye’de Seçim Olmuş!

Kim Buna İnanır?

Rejimin ajansı SANA’nın haberine göre, Meclis Başkanı Hammode Sabbag, basına yaptığı açıklamada, Esed’in sözde devlet başkanlığı seçimini oyların yüzde 95,1’ini alarak kazandığını duyurdu.

Sabbag, halkın en az yarıdan fazlasının sandığa gitme imkanı bulunmayan ülkede, katılım oranının yüzde 87,64 olduğunu ileri sürmüştü.

Suriye muhalefeti ve uluslararası alanda, seçimin siyasi ve ahlaki meşruiyetinin yanı sıra rejimin sürdürülebilirliği üzerindeki etkileri etrafında tartışmalar sürüyor.

Esed rejimi, Beşşar Esad’ı önümüzdeki 7 yıl boyunca başkan olarak devam etmesi için resmi cumhurbaşkanlığı seçimleri düzenlemekte ısrar ederken, bu seçimlerin yapılmasını da meşruiyetinin bir kanıtı olarak görüyor.

Suriye muhalefeti ise bu seçimin “meşru olmayıp bir tiyatrodan” ibaret olduğunu, varlığını yitirmiş bir rejime de meşruiyet kazandırmayacağını vurguluyor.

Seçimlerde Esed’in karşısındaki göstermelik rakipler, Mahmut Meri ile Sellum Abdullah, kendilerini tanıtmak ve seçim programlarını halka anlatmak yerine, rejime yakın kanallarla televizyonda röportajlar yaparak karşı adayı (Esed’i) övme ve propagandasını yapma yarışına girdi.

Sosyal medyanın yaygın kullanıldığı Suriye’de, göstermelik adayların takipçi sayısı da sözde seçim kampanyası çalışmalarının göstergesi oldu.

Kamuoyunun tanımadığı Abdullah’ın, seçim kampanyası boyunca çalışmalarını yürüttüğü Instagram hesabını sadece 33, Facebook sayfasını ise 300 civarında kullanıcı takip ediyordu.

Kendisini “ulusal muhalefet”in parçası olarak tanıtan Meri ise söz konusu sürede Facebook’ta 3 bin takipçiyle sözde seçim kampanyası yürüttü.

Seçim öncesi mitingler ve tanıtım faaliyetleri gibi herhangi bir çalışma yürütmeyen Abdullah ve Meri, bu süreçte çeşitli medya kuruluşlarına yaptıkları açıklamalarda Esed rejimini eleştirmekten kaçınırken Suriye halkının yarsından fazlasını yerinden eden ve evlerini bombalayan rejim ordusuna ise övgüler yağdırdılar.

ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere de ortak yazılı açılamayla Esed’in göstermelik seçimine karşı çıktı. Ortak açıklamada, “Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve ABD dışişleri bakanları olarak, açık bir şekilde dile getiriyoruz ki Suriye’de 26 Mayıs’taki devlet başkanlığı seçimleri, özgür ve adil olmayacak. Esed rejiminin, BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararının çerçevesi dışında bu seçimleri gerçekleştirme kararını reddediyoruz.” değerlendirmesi yer aldı.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler