KARPAL TÜNEL SENDROMU Bizce Bilin
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

Boynunuza Basınç Yapan Ağrınız Mı Var?

KARPAL TÜNEL SENDROMU

Karpal tünel sendromu, median sinirin el bileği seviyesinde karpal tünelden geçerken sıkışması sonucu oluşan ve çok sık görülen bir problem. Karpal tünelin içerisinden median sinir, başparmak ve diğer dört parmağın sekiz adet bükücü kirişi olmak üzere toplam 10 anatomik oluşum geçiyor.

*Parmakları büken kirişlerin çeperlerinin şişmesi, eklem çıkıkları, kırıklar, yumuşak doku tümörleri, kanal hacmini daraltan damar ve problemleri

*Artrit vb durumlar

*Bileği uzun süre bükülü tutmak

*Doğumsal nedenler ve gebelikte olduğu gibi vücutta sıvı birikimi

tünelde daralmaya ve karpal tünel sendromu benzeri belirtilere yol açabiliyor.

Karpal tünel içerisindeki basıncın, normal el bileğinde 7-8 mmHg olduğu belirtiliyor.  El bileğinin içe ve dışa doğru bükülmesi sırasında karpal tünel 2-3 kat arası daralıp kanal içerisindeki basınç 90 mmHg’ya kadar yükselebiliyor.

Kanal içerisinde uzun süre devam eden 30 mmHg civarındaki basınç,  şikayetlerin başlaması için yeterli oluyor. Bu nedenle el bileğini çok kullanan kişilerde karpal tünel sendromuna daha sık rastlanıyor. Bunun dışında Karpal tünel sendromu; şeker hastalığı,  tiroid hastalıkları, romatoid artrit, gut ve aşırı şişmanlık gibi durumlar ile özellikle 30-60 yaş grubu kadınlarda daha sık görülüyor. Soruna her iki el bileğinde de rastlanabiliyor.

Karpal tünel sendromu bazen dirseğe, kola, hatta omuza ve boyuna doğru yayılabilen ağrı, yanma, karıncalanma ve uyuşma yakınmaları ile beraber ortaya çıkıyor. Uyuşukluk ve karıncalanma genellikle başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağında oluyor.

Belirtiler genellikle gece görülüyor ve araba kullanmak, gazete okumak, telefonla konuşmak gibi günlük aktiviteler sırasında artıp insanın günlük yaşam kalitesini etkileyebiliyor.

Çok şiddetli olgularda, kalıcı duyu kayıpları gelişip, “tenar kas erimesi” adı verilen, başparmağın tabanındaki kasların erimesi durumuyla karşılaşılabiliyor. Böyle durumlarda, başparmağın oppozisyon hareketi bozulup kavrama güçsüzleşiyor ve ince tutuşlarda sıkıntılar görülüyor. İleri dönemlerde, tedavi görmeyen hastaların şikayetlerine, ellerinden küçük cisimleri düşürme gibi belirtiler de eklenebiliyor.

Bazen başka hastalıkların belirtileri de Karpal Tünel Sendromunun belirtilerine benzeyebiliyor. Şikayetlerin gerçek nedeninin ortaya çıkartılması için, hekimin önereceği testlerle diğer problemlerin ekarte edilmesi gerekiyor. Bunlar,  kas, bağ veya tendon hasarları, başparmak veya bilek artriti,  kırıkla birlikte olan bilek hasarı,  boyun omurgaları arasında sinir kökü sıkışması, şeker hastalığına bağlı diyabetik nöropati gibi sinir problemleri olarak sıralanıyor.

         Diğer tıbbi durumların tanısını koyup tedavilerini yapmak, elin kullanım alışkanlıklarını değiştirmek ve el bileğini, median sinir üzerindeki basıyı kaldıracak şekilde atele almak yararlı bulunuyor. Gece yatarken atel kullanmak, uykuyu bölen belirtilerin azaltılmasına yardım ediyor.

Ağrı kesici ve anti-enflamatuar ilaçların kullanılması, çok özel durumlarda sinir etrafındaki sişliği azaltmak için karpal tünele (nadir de olsa) uygulanacak bir steroid enjeksiyonu, bazı hastalarda belirtileri geçici de olsa ortadan kaldırabiliyor. Bu belirtilerin doğum sonrasında sıklıkla ortadan kalktığına dikkat çekiliyor.

Belirtiler çok şiddetli veya gerilemiyor ise cerrahi tedavi gerekiyor. Bu tedavi ile karpal tünelin tavanını oluşturan bağ kesilerek sinirin içinde bulunduğu kanalın hacmi genişletiliyor.

Sinirin üzerindeki basınç azaltılarak median sinir doğrudan rahatlatılıyor. Ameliyatta kullanılan teknikler (açık veya kapalı) ve yapılacak ameliyat kesileri (klasik veya mini insizyonlar şeklinde) değişebiliyor. Hedefin tüm tekniklerde aynı olduğu belirtiliyor. Karpal tünel hacmini genişletmek, sinir üzerindeki basıyı direkt olarak azaltmak, büyültme altında sinire uygulanacak nöroliz işlemi ile siniri rahatlatmak asıl amaç olarak görülüyor.

 

       Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, sonuç o kadar başarılı oluyor. Karpal tünel cerrahisi genellikle hastaneye yatış yapılmadan ayaktan uygulanan bir ameliyat olarak tanımlanıyor.

              Karpal Tünel Sendromu’ndan Korunmak İçin:

*Mevcut kronik hastalıklarınızı kontrol altına almaya çalışın.

*El ve el bileklerinizi aşırı zorlayan işlerden kaçının. Mesleğiniz nedeniyle el ve parmaklarını aşırı kullanırken, (örneğin bilgisayar ve klavye kullanırken) bileğinizin uzun süre bükülü kalmamasına, ergonomik tasarlanmış fare, klavye ve ofis malzemesi kullanılmasına özen gösterin.

*Yaşam tarzınızda düzenli yürüyüş ve yüzmenin çok önemli ve etkili olduğunu unutmayın.

Spor, kardiyo egzersizleri ve yüzme vücuttaki yağ oranını ve ödemi azaltıp bütün dokulara giden kanlanmayı artırdığı için bileğimizdeki sinirlere de fayda sağlamakta ve karpal tünel sendromuna karşı güçlü bir koruma oluşturmaktadır.

*El bileğini aktif olarak kullanarak ağır spor ve egzersiz yapıyorsanız, ellerinizi ve el bileklerinizi koruyucu atel, bandaj ve özel olarak tasarlanmış eldivenler korumalısınız.

*Fazla kilonun zarar verdiği organlarımızdan birisinin de ellerimiz olduğunu ve aşırı kilolu kişilerde karpal tünel sendromuna daha sık rastlandığını hatırlayın. Bu nedenle ideal kiloda kalmaya özen gösterip B vitaminini ileri derecede kısıtlayan diyetlerden kaçının.

           Hastalığın oluşmasını ve ilerlemesini önlemek için, risk taşıyan kişilere özel egzersizler bulunuyor.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler