JEOSAM’DAN Bizce Bilin
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

JEOSAM’DAN

Türkiye tarih sahnesinde çok ama çok kritik bir virajı dönüyor. Bu durumun farkında olanların, farkında olmayanlara göre çoğunlukta olması çok sevindirici. Ülkemizin üzerinde bulunduğu coğrafya, asırlardır hiç kendi haline bırakılmamış. Ya Batı’dan uğramış saldırılara, ya da Doğu’dan…

Avrasya Coğrafyası denilen bu kadim topraklarda gücünü artırmak isteyen Türkiye, poker masasında kartların yeniden karılmasını isteyen oyuncudan çok da farklı değil. Ancak onun bu isteğini düşmanlık alameti, savaş sebebi, hatta cinayet gerekçesi olarak gören DİNAZORLAR da var o masada.

Güzel bir Rus atasözü “Ayıyı dansa kaldırırsan, artık ne zaman oturacağına sen karar veremezsin” der. Eğer poker masasına oturduysak ve kartların yeniden karılmasını talep ettiysek artık o DİNAZORLARIN düşmanlığına da, savaşına da, cinayetine de hazırlıklı olmalıyız.

Türkiye bir asır süreden fazla zamandır iç içe olduğu Sömürgeci Devletlerin ağından kurtulmak istiyor. Ve bu kurtuluş için çırpınıyor. Bu çırpınmayı, kendi güzel çıkarları için zararlı görenler tabi ki var ve hep olacak. Ancak asıl acı olan o çırpınmayı, ağın içinden seyreden fakat çırpınma esnasında çıkan sesten başının ağrıdığını söyleyen GAFİLLERİN de istememesi. Ağın içinde yer alan ve o ağın yırtılmasını engellemek için uğraşan HAİNLERİ ise saymıyoruz bile.

100 Yıllık Esaretimiz, bir tuvale vurulan tek fırça darbesiyle bitmeyecek tabi ki. Ancak Özgürlüğü vaat eden bir liderin ardından atılan her adım da, etrafımıza örülen o ESARET DUVARI’ndan bir tuğlayı söküp atmaktır. Hem de bir daha yerine konamamacasına…

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler