JEOSAM’dan Analiz
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

JEOSAM’dan

Felsefik tartışmaların en odak noktasında MUTLULUK bulunur. Felsefeye göre de İnsanoğlunun haytattaki en büyük gayesi mutluluğa erişmektir.

Mutluluğun nerede olduğu ve ona ne şekilde ulaşılabileceği konusu, kişilere göre farklılık gösterse de asıl hedef gözden kaçırıldığında neler olduğu ortada.

Türkiye hepimizin içinde bulunduğu kocaman bir gemi… Hepimizin boğulmadan yaşamına devam etmesi, işte bu geminin sağ sağlim yüzebilmesine bağlı.

Doların inanılamaz yükselişi, vahşice işlenen çocuk cinayetleri, yanlış değerlendirilen ekonomik imkanlar, kısır tartışmalar, birbirine öfkeyle bakan insanlar… Hiç de iç açıcı görünmüyor değil mi?

Bu toprakların mayası sağlam, geniş yürekli, tok gözlü, namuslu, cömert insanlarının devreye girmesi hiç bu kadar şart olmamıştı.

2002 yılında çoğunluğa daha da sevimli gösterilmek istenen lider için ülkemize akıtılan paranın, şimdi bağımsız hareket etmeye çalışan O Lidere sahip çıktığımız için ülkemizden kaçırılması tesadüf değil.

Yine Ahlak Felsefesi’ne göre aklın temel işlevleri arasında yer alan Tefekkür etmek yani düşünmek, Tedebbür Etmek yani arka planına kafa yormak, Tezekkür Etmek yani bir konu hakkında konuşmak bize hiç olmadığı kadar lazım şu anda.

Türkiye hepimizin…

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler