JEOSAM ARAŞTIRIYOR Analiz
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

JEOSAM ARAŞTIRIYOR

Türkiye halkı, mutlu ve huzurlu yaşamayı en çok hak eden halktır bize göre…

Onun nesli iyi yetiştirilmeli. 45-50 değil, 20 kişiyi geçmemeli ders gördüğü sınıfları. İhtiyaç varsa okul yapılmalı bolca, yetmiyorsa öğretmen atanmalı.

Türkiye halkı sokakta güvenle yürümeli. İhtiyaç varsa binlerce polis memuru daha atanmalı. Halkla ilişkileri üst düzeyde olan insanlar yapmalı bu görevi.

Türkiye halkı rahat nefes almalı. Kentsel dönüşüm, fedakarlık yapamayan müteahhitlerin frenine takıldıysa, bu iş bizzat devlet eliyle yapılmalı. Salaş yapılar derli toplu hale getirilmeli, yeşil alan ve yol kentlerin her bölgesine yoğun olarak dağıtılmalı.

Türkiye halkı geleceğe kendinden emin bakmalı. Üniversiteler hayata dokunan, reel sorunları çözen fikirler üretmeli. Hocalarımız çözümde sahaya inmeli.

Türkiye halkı bilgili olmalı. Laf olsun diye değil, gerçekten okumak için kitaplar ele alınmalı. Kitap basımı ve dağıtımındaki tüm vergiler kaldırılmalı. Çok ucuza, bolca kitap alabilmeli okurlar.

Türkiye halkı iyi beslenmeli. Sebzeyi, meyveyi, eti çok ucuza ve kolayca alabilmeli. Bunu sağlamak için daha çok üretim gerekiyorsa üretim artmalı, tüketim toplumu terse dönüştürülmeli.

Türkiye halkı doğal güzelliklerden kopmamalı. Denizi, ormanı, gökyüzünü görmesini engelleyen tüm yapılar önce parasıyla devletleştirilmeli, sonra yıkılmalı.

Bunlar sadece bir fikir… Biz ülkemiz için düşünmeye devam edeceğiz 🙂

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler