İstanbul’da Hangi Millet, Nerede Yaşıyor? Bizce Bilin
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİ OLAN İSTANBUL

İstanbul’da Hangi Millet, Nerede Yaşıyor?

TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİ OLAN İSTANBUL, NEREDEYSE HER MİLLETTEN YAKLAŞIK 200 BİNDEN FAZLA İNSANA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR. PEKİ İSTANBUL’DA EN ÇOK HANGİ MİLLETTEN İNSAN YAŞIYOR VE YABANCILAR İKAMET İÇİN İSTANBUL’DA DAHA FAZLA HANGİ İLÇELERİ TERCİH EDİYOR? 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı son veriler İstanbul’u ve İstanbulluyu çok yakından ilgilendiriyor. Bu verilere göre Türkiye’de ikamet eden ve çalışma izni bulunan yabancı nüfus sayısı 650 bin 308. İstanbul’da ise 199 bin 260 yabancı ikamet etmekte. Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine kayıtlı olmayanları da eklediğimiz zaman bu nüfus 200 bini geçiyor.

EN FAZLA YABANCI ALMANLAR

İstanbul’da yaşayan yabancılar arasında ilk sırayı ise 16 bin 494 kişi ile Almanlar alıyor. Ve Almanlar en çok Fenerbahçe’de ikamet ediyor. Gerçi genel anlamda Avrupalılar da en çok Moda’yı ve Fenerbahçe’yi tercih ediyor. İngilizler Moda’da ikamet ederken, Hollandalılar ise Fenerbahçe’yi tercih ediyor. İtalyan, Fransız, İspanyol ve İsviçreliler de daha çok Beyoğlu’nda yaşıyor.

ZORUNLU MİSAFİR SURİYELİLER

Suriye’de bitmeyen savaşla birlikte zorunlu göç her geçen gün artıyor. TÜİK’in verilerine göre İstanbul’daki Suriyeli sayısı 400 bin’e ulaştı. Fakat ikamet ve çalışma izni bulunan Suriyeli sayısı 18 bin 830. Suriyeliler ikamet etmek için Okmeydanı, Süleymaniye, Zeytinburnu ve Bağcılar’ı tercih ediyor.

AFRİKALILAR DA VAR, ÖZBEKLER DE

İstanbul’da sayıları her geçen gün artan Afrikalılar çoğunlukla Aksaray, Okmeydanı ve Dolapdere’de ikamet ediyor. Tekstil atölyelerinin yoğun olduğu Çağlayan ve Okmeydanı gibi semtlerde ise Orta Asya’dan, Türki Cumhuriyetlere mensup insanlar yaşıyor. Fakat Özbek, Gürcü ve Moğol İstanbullular, tekstil sektöründe çalıştıkları için Çağlayan ve Okmeydanı’na yakın yerlerde oturuyor. Tatar ve Kazaklar da Zeytinburnu’nu tercih ediyor. Özbek, Moldovalı, Moğol ve Gürcüler de çoğunlukla Aksaray, Okmeydanı ve Çağlayan’ı tercih ediyor.

75 FARKLI UYRUKTAN İNSAN VAR

Dünyanın farklı noktalarından gelen ve İstanbul’da ikamet eden 75 farklı uyruklu insan bulunuyor. Bunların arasında 148 kişi ile en az nüfusa sahip olanlarsa Kenyalılar. Yine TÜİK’in verilerine göre şu an İstanbul’da yaşayan diğer milletler ve nüfusları ise şunlar: 9 bin 307 Iraklı, 6 bin 307 Rus, 7 bin 724 Ukraynalı, 10 bin 875 Azerbaycanlı, 10 bin 279 Özbek, 7 bin 978 Gürcistanlı, 5 bin 768 Kazak ve Kırgız.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler