İstanbul’da Deprem Olursa Yarım Milyon İnsan Ölür Röportaj
Şükrü ERSOY

Prof. Dr. Şükrü ERSOY

İstanbul’da Deprem Olursa Yarım Milyon İnsan Ölür

1İSTANBUL’DA BÜYÜK DEPREM TARTIŞMALARINA YENİ BİR BOYUT GELDİ. UZMAN ARAŞTIRMACI  PROF. ŞÜKRÜ ERSOY, 13 YIL İÇİNDE MARMARA DENİZİ’NDE YAKLAŞIK 8.0 ŞİDDETİNDE DEPREM BEKLEDİKLERİNİ AÇIKLADI. DAHA ACI OLANI İSE; BÖYLE BİR DEPREMDE YARIM MİLYON İSTANBULLU ÖLECEK

 

Deprem kuşağında bulunan bir ülke olarak 17 Ağustos 1999 depremini yaşayan Türkiye’yi büyük bir tehlike bekliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, yakın zamanda olacağı söylenen İstanbul depremiyle alakalı dehşet verici bilgiler aktardı.

 

BÜYÜK TEHLİKE DEPREM VE TSUNAMİ

“Türkiye deprem kuşağı üzerinde. Türkiye değil, batıda İspanya’dan başlayıp İtalya ve Yunanistan üzerinden Türkiye’ye gelen deprem kuşağı Endonezya’ya kadar gidiyor.  Bu arada İran, Afganistan, Pakistan, Endonezya, Hindistan’a kadar giden olan bölümde en aktif yerlerinden bir tanesi de Türkiye. Türkiye’nin pek çok deprem kuşağı var, Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu, Batı Anadolu fay sistemleri var. Ayrıca şiddetli bir deprem ardından Marmara Denizi’nde devasa dalgalar yani tsunami de olabilir. Marmara denizi tsunami konusunda sabıkalı bir yer. Geçmiş 3000 yıl içerisinde 150’ye yakın tsunami izini bulduk.”

YARIM MİLYON İSTANBULLU ÖLÜR

“Deprem hatlarında 30 yılda bir boşalma olur. Gölcük Depremi’nin üzerinden 17 yıl geçti. Yani geriye 13 yıl kaldı. Marmara Denizi’nin içerisinde 13 yıl içerisinde 7,7 büyüklüğünde deprem öngörülüyor. Böyle bir depremde en az 80 bin ev yıkılır. En az 150 bin insan ölür, bu sayı 500 bine de çıkabilir. Birkaç milyon insan evsiz kalabilir. Pek çok kamu binası zarar görür. Güvenlik sorunları meydana gelebilir.

 

İSTANBUL DEPREME HAZIR DEĞİL

 

“Siz beklersiniz ama deprem sizi beklemez. Dolayısıyla ciddi, samimi ve kararlı olmamız gerekiyor. Depreme hazırlık yapmalıyız ki, mezarlıklara az iş düşsün. Çok hızlı yapı yapıyoruz ama güvenli yapılar konusunda, şehirleşme konusunda verilen raporların çoğunda riskli ülke olarak görülüyoruz. İstanbul’u fazla konuşmak, Anadolu’daki büyük depremleri ertelemez. Oralarda da büyük depremler var. Ülkemizde deprem ihtimali olmayan yer yok gibi.”

PARANOYAYA DA GEREK YOK

Deprem ciddiye alınması gereken bir olgu ama çok da korkmamız gerekmiyor. Paranoyaya dönüştürmemek gerekiyor. Vatandaşlar ve devlet yöneticileri olarak elimizden geleni yapıyorsak, ondan sonrasını Allah’a bırakacağız.”

 

TÜRKİYE ŞİLİ’Yİ ÖRNEK ALSIN

    “Türkiye’nin deprem konusunda örnek alması gereken ülke Şili’dir. Şili’de 2015 yılında 8,3 büyüklüğünde deprem oldu. 1 milyon insanı sokağa döktüler. Sadece 12 kişi hayatını kaybetti. Yapısal hasarlar oluyor ama insanlar ölmeyebiliyor. Tsunami dalgalarından dolayı tekneler battı ama insanlar ölmedi. Şili’de İçişleri Bakanlığına bağlı bir teşkilat kurdular. Bu teşkilat 2010’da gözden geçirilip iyileştirildi. Özerk hale getirdiler. Dünyaya örnek gösterilecek bir ülke haline geldiler şimdi.”

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler