“Hazır bilgi, düşünmeye engel” Analiz
Ümit SANLAV SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMACISI

“Hazır bilgi, düşünmeye engel”

Einstein der ki; “Korkarım ki bir gün teknoloji, insani etkileşimin önüne geçecek ve aptal bir nesil olacak”. Yani mesele şu ki; iletişim konusunda ne zaman teknolojinin imkanlarından faydalanacağız, ne zaman beşeri ilişkilerimizi kullanacağız bunu iyi ayırt etmemiz lazım.

Sosyal medyada dertleşiyor, üzülüyor, seviniyor, evleniyor, ayrılıyor, kavga ediyor, kıskanıyor, tanıtım ve PR yapıyor, algı yaratıyor, eğleniyoruz, yani; bir anlamda hayatı sanal ortama taşıyıp, orada yaşıyoruz.

Peki yaşantımızın bu denli içine giren sosyal medyanı sonsuz faydalarından istifade ederken, zararlı etkilerinden korunuyor muyuz?

“internetin bizlere sunduğu Hazır bilgi, düşünmeye engel”

Sadece Facebook kullanıcılarının dahi günde ortalama 8 saatini sitede geçirdiği internet dünyası, insan beyni ve düşüncesinde bazı değişiklikler oluşturuyor.

Araştırmalara göre hızlı ve hazır bilginin kolaylıkla bulunabildiği bir ortam olan internet, yaratıcılığı ve düşünme kabiliyetini köreltiyor. Artık daha önce öğrenilen bir bilgiyi hatırlamaya çalışmak yerine internetten araştırmayı tercih ediyoruz. Dolayısıyla bunun akıldaki tembelliğe yol açması kaçınılmaz oluyor.

İnternet bağımlılığının %61 oranında seyrettiğini belirten uzmanlar, interneti yoğun kullanan insanların depresif olma olasılığının 2.5 kat arttığını ifade etmekte. İnternetin kullanımının yarattığı stres de dikkat çekilen hususlar arasında yer alıyor.

 

Sosyal Medya Bağımlılığı nedir?

Sosyal Medya bağımlılığı genel hatlarıyla internet başından ayrılamama, internete girmeyince kendini boşlukta ve huzursuz hissetme, sürekli bir şeyleri kaçırıyormuş hissine kapılma ve günlük yaşamını devam ettirememe durumu olarak özetlenebilir. Anı yaşamaktansa paylaşma telaşı, yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkilerken, paylaşımlarımızın beğenilmesi arzusu, bencillik, hatta narsizme varan etkiler gösterebilmekte.

“Gözümüzü açar açmaz sosyal medya hesaplarımızı kontrol ediyoruz”

Araştırmaların ortaya çıkarttığı çarpıcı bir sonuç da, akıllı telefon kullanan her 10 gençten 9’unun, daha yataktan kalkmadan, elini yüzünü bile yıkamadan, başucunda bulunan telefonlarına uzanarak, etkileşimlerini kontrol etmesi oldu.

İnternet bağımlılığının bir hastalık olduğu konusunda psikiyatrist ve uzmanların hemfikir olmaları, tedavi gerektirdiği sonucunu doğururken, Amerika’da bununla ilgili radikal kararlara imza atıldı. ilk internet bağımlılığı hastanesi Pennsylvania’da hizmete girdi. Burada internet bağımlılarına 10 günlük yataklı tedavi programı uygulanıyor.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler