Hasan Köni’den İlginç Öngörüler Analiz
Prof. Dr. Hasan KÖNİ KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ

Gelecek Yıllarda Dünya Haritası

Hasan Köni’den İlginç Öngörüler

Bu salgın kendiliğinden de ortaya çıkmış olilir, yapılan deneylerin dışarıya yansımasından da olabilir. Yani yapılan deneyler bir şekilde dışarıya sızdırılarak salgın ortaya çıkmış olabilir. Büyük ülkelerin  Üsleri var. Mesela Amerika’nın dünyanın dört bir tarafında 26 tane Biyolojik Askeri Üssü var. Mesela ‘da Ebola Virisü’nün başladığı yerde de ABD’nin Biyolojik Askeri Üssü var. Ayrıca , Kafkaslar’da önemli üsleri var. ‘in virüsün ortaya çıktığı Whuan kentinde Biyolojik Askeri üssü var.

Yapılan perspektiflerde 2050 yılından itibaren çevreden elde edilen kaynaklar azalacak, çoğalan nüfusa yetmemeye başlayacak. Ve Yaşlanan nüfusta hızla bir düşme yaşandığı öngörülüyordu. Bundan dolayı  15 maddelik Sürdürülebilir Kalkınma için bir program yayınladı.

Bugüne kadar yapılan perspektiflerin hiç birinde bugün ortaya çıkan virüs tahmini yok. Ama bu kadar kalabalık ve kirliliğin içinde virüsün çıkacağı da tahmin edilebilir. Küresel sistem zaten son dönemlerde tıkanmıştı. 2050 yılının perspektifi 30 yıl öne çekilmiş durumda, şimdi virüs laboratuvarda ya da doğal olarak ortaya çıkmış durumda. Küresel yapı bundan sonra hızlı şekilde değişecek.

 

İlk aşamada eğitim sistemi çok hızla değişmeye başladı. Bugün okullar kapandı ve uzaktan eğitim başladı. Üniversitelerde yıllardır yapılan Sosyal Bilimler artık önem kaybetmeye başlayacak ve Tıp Bilimi’ne yeni ve çok büyük yatırımlar yapılacak. Bu virüs uzay çalışmalarını da etkileyecektir. Oradan da virüs gelip gelmeyeceği bilinmediği için o taraf da yavaşlayacak. Silah Sanayi bu işten en fazla etkilenecek yerlerden biri olacak.

Mevcut silahlanmaların virüs karşısında hiç bir öneminin olmadığını anlamış olduk. Atom Bombası, Füze Kalkanları ya da roketler, bunların virüs karşısında şansı olmadığını gördük. Laboratuvarda üretilecek bir virüs, bir ulusu tamamen yok edebilecek duruma gelmiş.

Bu virüs ile ilginç şeyler bir anda yaşanıyor. Çin Amerika’ya, Rusya Avrupa ve ABD’ye sağlık konusunda yardımlar gönderiyor. Dünyada bir dayanışma görülmeye başlandı. Öte yandan ideolojik bir taraflaşma da kalmadı.

Avrupa Birliği bu haliyle yoluna devam edemez. Birlikten Anglosaksonlar çekildiler. İngiltere, ABD, Avusturalya, Kanada Avrupa Birliği ile olan işbirliğinden çekilmeye başladılar. Öte yandan Avrupa sömürge ülkelerinden gelen ekonomiyi kaybetti ve o bölgelerden Avrupa’ya da çok ciddi göç gelmekte. Bugün bütün Afrika ülkeleri Avrupa’ya göç etmeye başladı, bunu Avrupa’nın kaldırması mümkün değil.

İki dünya savaşı ile yerle bir ettikleri  etrafında yeni birlik kurulabilir. Bundan sonra Avrupa Birliği’nin sürebileceğini pek zannetmiyorum. Yeni Birlik Almanya etrafında toparlanmaya başlar. Yeni bir Germanik Birlik kurulur.

Almanya, Avusturya, İsveç, Norveç, Hollanda Germen soyundan gelmektedirler zaten. Avrupa Birliği bu haliyle , Portekiz’le birlik içinde kalmaları çok zor. Ekonomileri çok zor durumda, birlikten de destek gelmeyince ayrılmak zorunda kalabilirler.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler