Gözleri Türkiye’de Olanlar Analiz
Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Prof. Dr. İlyas Topsakal:

Gözleri Türkiye’de Olanlar

Türk denilen milletin yeryüzünde umudu olan, kendisine en çok umut bağlanan ülke Türkiye Cumhuriyeti desek abartmış olmayız. Türk dünyasının her fırsatta gözlerini çevirip baktığı Ankara’dan, İstanbul’dan uzağa gidemezsiniz.

İslam dünyasının samimi mensupları açısından da böyle göründüğü su götürmez bir gerçek. Dışarıdan bakıldığında gurur verici ve mutlu edici görülen bu tablo aynı zamanda çok büyük bir sorumluluğun da ayak sesi.

Hem İslam dünyası hem Türk dünyasının milyarlarca nüfusunun dikkat çevirdiği bir ülke olmak hiç şüphesiz ağır bir sorumluluk. Bu sorumluluğu tam olarak yerine getirebilmek için ekonominin  şartlarının aksaksız bir şekilde dönmesi gerekiyor.

Ülke sınırları içinde vatandaşımızı tatmin etmeden mutlu sona ulaşamayacağız, bu doğru. Türk dünyası ve hatta İslam dünyası için yıldız olmanız, o şartlar içinde hak ettiği anlamı tam olarak karşılamayacak düşüncesindeyim.

Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri, Kuzey Afrika’da huzuru tesis etme çalışmaları, kuzeyde Rusya ile süren satranç, yeni başkanını belirlemesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkiler, dünya genelinde insan haklarının ve hukukun tek temsilcisi olduğu inancındaki Avrupa birliği ile münasebetler…

Bu saydığım başlıklar Türkiye Cumhuriyeti’nin her şekilde zorlanacağı sınavlardan bazıları.  Bunları peşinen yenilgiyi kaybetmek adına söylemiyorum tabii ki. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, devleti, milleti, askeri ve halkı ile bir bütündür. Bu sınavları başarmak için de elinden geleni yapacaktır.

Mesela Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı kazandığı zaferlerde payı kimse tarafından reddedilemeyen  Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni sınavlarda da moralinin yüksek olması gerekir.

Bugünün küresel güçleri, bulundukları merdiveni tek seferde çıkmamışlardır şüphesiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin de kişi başına düşen milli geliri, sanayisi, refahı hızla büyüdüğünde ve dünya satranç tahtasında attığı adımlar ve hatta hedeflerine ulaşmadaki başarısı peşpeşe gelecektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nden başka gidecek toprağı olmayan milyonların verdiği kritik bir savaştır bu. Anadolu’ya Batı’dan, Sibirya’dan, Kafkaslar’dan, Arap Yarımadası’ndan bakanların da bu durumu akıllarının bir köşesinde tutması gerekir.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler