Geleceğe Ne Kadar Hazırız? Analiz
Didem ÇAKIRLI Kurumsal Marka Danışmanı

Didem Çakırlı Sordu:

Geleceğe Ne Kadar Hazırız?

Dünyada tüm dengelerin altüst olması ile günümüzde Ekonomik,  eğitimsel  ve iş dünyası  ile her türlü meselemizi  pandemi  sürecinde dijital dünya üzerinden yapmaya başladık.

Eski alışkanlıklarımızın değişmesi gerektiği, Dijital bir çağın başlamasına ramak kala yeni dünya düzeninin temelinde insanların dijital dünyaya uygun yaşaması  gerekiyor. Bunu bir anda insanlara kabul ettirilmesi çok meşakkatli bir durum.  Oysa ki insan başına geleceklerden haberdar olursa panik olmadan geleceğe hazırlanarak tedbir alabilir. Nasıl mı?

Kolay olanın zor, zor olanın kolay olduğu bu dönemlerde, planlı bir çaba ile uyum sağlanabilir. Normalleşme sürecinde eski normallerin yıkıma uğradığı, yeni normalleşme sürecinin başladığı bu günlerde, mevcut alışkanlıklarımızı eski kafa yapımız ile yanlış gelişiyor olacaktır. Şu an ki kişi, kurum, ülke, topluluk olarak eski beyinlerimizi ‘reset’leyerek, yeni düşüncelerimize format atıp yenilenmemiz şart.

Özellikle üretim konusunda insan faktörünün azalması, bu alanlarda inovasyon sürecine gittiği yeni fomatlar bizi bekliyor. Oluşan geleceği hep birlikte inşa etmemiz ve anlayabilmemiz için durup düşünmeli ve yaratıcılık geliştirmeliyiz.

Bugün küçüğünden büyüğünden hazırlanması gereken dijital çağda, Hayatlarını sadece sanayi devriminden arta kalan üretim tüketim döngüsü içinde sürdürmeyi seçen insanlara ihtiyaç kalmayacak gibi gözüküyor. İnsanı insan yapan şey, cesaret ile engelleri aşmak yapılmayanı yapmak ve sınırlarını zorlamak zorunda olduğu tek canlıdır. Bu kavram da insanın kendini tanımasından geçer. İnsan imar edebilir dönüştürebilir değiştirebilir ama bunu yaparken de, kendi  fıtratını  öğrenip ona göre hareket etmelidir. Çünkü insan kendini bilmediği takdirde yıkıcı bozucu ve fesat çıkarıcı bir türe dönüşür.

Aslında demek istediğim şu ki, ezberleri ve alışkanlıkları zorlamayı bırakıp, düşünmeli, yeni akışı kendi nefesimiz de farkına varıp, kendi beceri ve yeteneklerimizi gözden geçirmeliyiz.

Otomasyon, yapay zeka, dijital teknolojiler yaptığımız işleri dönüştürmeye tam gaz devam ediyor. Bu dönüşüm sürecinde ise bazı işler yok olmaya yüz tutarken, bir yerden de bazı işler dönüşüm yaşıyor, kimi ise yeniden doğuyor.

BLOCKCHAİN TEKNOLOJİSİNİN GETİRDİĞİ FIRSATLAR

Finans, sağlık, bilim, sanayi gibi farlı sektör ve alanlarda hayatımızı kolaylaştırmayı ve iş yapış şekillerimizi değiştirmekte olduğumuzu ayrıca Tedarik zinciri yönetimi, hammaddeden nihai tüketiciye kadar uzanan mal, hizmet ve bilgilerin depolanması, taşınması, dağıtımı ve kontrolü gibi faaliyetler serisini kapsayan bir sürecin bizi beklediğini gösteriyor. Bu sistem bize tedarik zincirinde, özellikle depo otomasyonu için kullanılan yapay zeka sistemleri ile yanlış ürün gönderme sorunu azaltmakta ve ürünün depodan çıkma süresini oldukça kısaltmaktadır. Bu çalışmanın amacı tedarik zinciri aşamalarında problemleri çözmede en uygun teknikleri teşvik etmektir.

Doğru bir organizasyon şeması ile üst yönetim liderlik kapasitesini ön plana çıkararak, arka planın da geleceğe yönelik strateji planı yapılmalıdır. Organizasyon şemalarında, hangi yöneticinin hangi pozisyonda etkili olacağı düşünülürken, işin gereği pozisyonun görev tanımı ve pozisyonun gerektiği kişilik özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Yeni entegrasyon yönetim sistemi ile teknolojinin gelişmesi sonucu artık veriyi merkezi sistemlere kaydetmek zorunda değiliz. İstediğimiz her veriyi dilediğimiz sayıda kopyasını dağıtarak saklamamız mümkün. Böylelikle, daha fazla ARGE, iş birliği, bilgi paylaşımı yaparak doğru inovasyonlar ile daha çok eğitimli insan kaynağı yetiştirebiliriz. Bu sistem kuruluşlarımızın stratejik yönetim kültürü ve alt yapısı ile gelecek nesillere taşınması, ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Dijital çağa giriş yaparken ,Türkiye nin yetenek dönüşümü ve ülkemizde ortaya çıkacak potansiyel işlerin ve aranacak işlerin analiz raporu bize ne söylüyor:

TEKNOLOJİ ODAKLI İŞLER

Siber güvenlik lideri

İnsansız hava aracı operatörü

Yapay zeka iş geliştirme sorumlusu

Makine öğrenme analisti

Artırılmış gerçeklik yolculuğu geliştiricisi

Yapay zeka destekli dağılım teknisyeni

HİZMET ODAKLI İŞLER

Finansal koç

Kişisel marka danışmanı

Deneyim tasarımcısı

Sanal mağaza danışmanı

Sanal küratör

Dijital terzilik

Yakın bir zaman da bunlar ve bunlara benzer meslekler ortaya çıkacak gibi gözüküyor. Burada önemli olan kariyerimizi belirlerken eğitim, yetenek, yetkinlik seçimimizi güçlendirerek hazır olmamız gerekli.

İnsan var olma sürecin de 3 olguya her zaman ihtiyaç duymuştur. Barınma, beslenme, güvenme. Bir ulusun gelişimi 3 0lguya bağlıdır. Bu yüzdendir ki 3 meslek vardır ki ebedidir.  Gıda, mimarlık ve tıp meslekleri. Bu meslek dalları vizyonlarını belirlerken yapay zeka, robotik ve algoritma teknolojilerin ilerlemesiyle değiştirilmeden dönüşüme uğramaları ayrıca birden fazla meslek dalının bu 3 meslek çatısı altında tek meslek üzerinden devam etmesi bekleniyor.

Ne yazık ki bazı meslekler tamamen yok olurken, bunların başında belli bir rutine sahip kendini tekrar eden ve meslekler risk altında. Mümkün olduğunca çevik olmalı ve piyasaya sunabilecek farklı becerilerin olması gerekiyor.

Son olarak insan olmak ve kalmak için ne istediğini bilmek hayatının altın noktasıdır. Bir yola çıktıysan eğer bilgi sahibini mutlaka bulur. İnsan benim sırrımdır, Ben ise insanın sırrıyım der Mevlam. Gizlilerin gizlisindeydi O bir sır idi bulunmak istedi. Yani yollar ayrı kesişen nokta hep aynı.  Akıllı olan varlıklarımızı geleceğe taşımak umuduyla…

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler