ERDOĞAN’IN ZAFERİ BAKÜ’DEN NASIL GÖRÜNÜYOR? Analiz
Rufiz HAFIZOĞLU Azerbaycan Trend Haber Ajansı

ERDOĞAN’IN ZAFERİ BAKÜ’DEN NASIL GÖRÜNÜYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran’daki zaferi, sadece şahsi bir zafer değildir. Bu zafer, Azerbaycan başta olmak üzere Türk Dünyası’nın ve daha da geniş manasında İslam Dünyası’nın zaferi olarak kabul edilmektedir.

Peki seçim zaferi kazanmak için ne yapmak gerekir? Öncelikle halkın sevgisini kazanmak gerekir. Ve Erdoğan hem 2002 yılından önce İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde, hem de 16 yıllık Ak Parti iktidarında yaptıklarıyla bu halkın gönlünü çoktan kazanmıştır. Bu halka, Azerbaycan halkı bile dahildir.

24 Haziran’da Erdoğan’a rakip olarak diğer Cumhurbaşkanı Adayları da vardı. Erdoğan’ın başarısının gölgesini, “Bu seçimi onlar niye kazanamadı?” sorusuna vereceğimiz cevapla bulabiliriz aslında.

Mesela Muharrem İnce…

Türkiye halkı, vatanı konusunda hassas bir halktır. Vatanını ileride kötü yola sevkedecek bir terör örgütüne sempatiyle bakamaz. O terör örgütüyle yakın ilişkisi bulunan partilere de sempatiyle bakamaz. Ve o terör örgütüyle yakın ilişkisi bulunan partilerle ittifak yapan ve hatta “CHP’li her ailemizden bir oy da oraya gitsin” diyenlere de sempatiyle de bakamaz. Muharrem İnce’nin kaybetmesindeki ana sebep, CHP’nin ana çizgisinden saparak teröre destek veren odaklarla yakınlaşmasıdır.

 

 

Mesela Temel Karamollaoğlu…

Dindar bir partinin Cumhurbaşkanı Adayı olan Temel Karamollaoğlu, seçimlerde en fazla yıkma ve durdurma vaatleriyle ön plana çıktı. Türkiye gibi dev projelere, itibarlı çalışmalara hayran ve hasret bir ülke halkı için bu tür ‘yıkma ve durdurma’ vaatlerinin toplumda çok olumsuz bir intiba bırakması kaçınılmazdı. Öyle de oldu zaten. Temel Bey, yüzde 1 oy bile alamadı.

 

 

Necmettin Erbakan gibi gelişmeye aç, proje üreten, atılgan bir liderin partisi olan Saadet Partisi de şimdi aldığı oyla Türkiye toplumundan ne kadar da uzaklaştığını bir kez daha görmüş olmalı.

 

Türkiye halkı 24 Haziran Seçimlerinde dini, milli ve gelişmeye bağlı hassasiyetle oy kullandı. Azeri Türklerinin de gözü kulağı Türkiye’den gelecek haberlerdeydi. Çünkü hızlanan ve yakınlaşan samimi ilişkilerimizin derinliğini artırmaları gerekiyordu. Erdoğan’ın hassasiyetine sahip olmayan bir liderin Türkiye’de iktidara gelmesi ise büyük riskti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın kazandığı haberi Bakü’ye ilk olarak ulaştığında sokağa çıktım. Ve yalnız olmadığımı gördüm. Eline Türkiye ve Azerbaycan bayraklarını alanlar kutlamaya çıkmıştı bu zaferi. Bir yaşlı teyzenin söyledikleri tüm duygu dünyamıza tercüman olmuştu: “Menim Uzun Balam gazandı çok şükür. Gayrı sırtımız yere devrilmez”.

Parlamenter Hükümet Sistemiyle Türkiye hızlı karar alamayan, birçok kafadan ses çıkan bir ülke pozisyonundaydı. Ancak bu yeni sistemle kararlar, daha hızlı alınacak ve daha sağlam bir iradeyle uygulanacak. Bu Türkiye için çok önemli.

Şimdi kendine çeki düzen vermesi gereken odaklar ABD ve Avrupa Birliği’dir.

Zaferin Mübarek Olsun Recep Tayyip Erdoğan, Zaferin Mübarek Olsun Türkiye, Zaferin Mübarek Olsun Türk Dünyası, Zaferin Mübarek Olsun İslam Ümmeti. Allah’ın izniyle gelecek bizimdir çok şükür.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler