Erdoğan’ın Bakü Ziyareti Analiz
Rufiz HAFIZOĞLU Azerbaycan Trend Haber Ajansı

Azerbaycan’dan Rufiz Hafızoğlu:

Erdoğan’ın Bakü Ziyareti

Türkiye, bağımsızlığını kazandıktan sonra Azerbaycan’ı tanıyan ilk ülke oldu ve bu güne kadar iki kardeş ülkü arasındaki ilişkiler yükselen hat boyunca gelişiyor. Ayrıca, Türkiye, Azerbaycan’ın dünyadaki en büyük destekçisidir ve biz bunu  hep böyle gördük.

Şu anda bölgede  ve dünyadaki tüm gelişmelerde Türkiye halkı ve devleti, Azerbaycan devleti ve halkı ile dayanışma içerisindedir.

Bağımsızlıktan bu yana, Azerbaycan birçok uluslararası etkinliğe sahne oldu ve birçok dünya lideri başkent Bakü’yü ziyaret etti. Ancak, hiç bir devlet başkanının ziyareti, medyada ve kamuda Türk yetkililer ve de özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi yakından izlenmedi.

Elbette bunun birçok nedeni var: Türkiye’nin Azerbaycan’la ilişkilerinin sadece devlet ilişkileri değil aynı zamanda iki kardeş ilişkisi boyutunda olmasıdır en büyük sebep.

Türkiye ve Azerbaycan dost değildir, zira dost sonradan olunur. Türkiye ve Azerbaycan kardeştir.

Peki nedir Erdoğan’ı, Azerbaycan’a bu kadar sevdiren?

Kuşkusuz bu sevgi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişisel niteliklerine ve Azerbaycan’a olan kişisel tutumuna dayanmaktadır.

Azerbaycan’da bir ata sözü vardır “Sözünün ağası olmak”… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bazı politikacılardan farklı olarak ‘sözünün ağası’dır.

Öte yandan Erdoğan’ın İslam dünyasında  söz sahibi  olması  ve ayrıca Türkiye’nin her zaman mazlumların yanında saf tutması dikkatimizden kaçamaz. Erdoğan’ın “Dünya beşten büyük” ifadesi de çok önemli ve bunu yıllardır haksızlıkla mücadele eden Azerbaycan da çok iyi anlar.

Bugün Türkiye ve Azerbaycan hemen her alanda işbirliği yapıyor ve birbirlerine destek oluyor. Ayrıca Türkiye, Azerbaycan’ı her alanda desteklemiş ve Azerbaycan’ın başarısını kendi başarısı olarak değerlendirmiştir. Tüm bunlar, kardeşliği bilen Azerbaycan halkının dikkatinden kaçamaz.

Azerbaycan topraklarının işgalini protesto etmek için Türkiye’nin Ermenistan’la sınırlarını kapatması, Azerbaycan halkı için sıradan bir olay değildir. Türkiye’nin Azerbaycan’la ilişkilerinin daha hızlı gelişmeye ve güçlenmeye devam edeceğini güvenle söyleyebiliriz.

Son gezide imzalanan özellikle askeri ve enerji alanına dair anlaşmalar basit bir durum değil. İki ülke de üzerindeki görünen-görünmeyen baskıların bitmesini bekliyor. Bakalım ne olacak? Gelecek Türk Dünyası ve Türklerindir inşallah…

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler