ERDOĞAN KAZANDI, BİLİN Kİ AFRİKA DA KAZANDI Analiz
İbrahim MULUSHEVA İbni Haldun Üniversitesi

ERDOĞAN KAZANDI, BİLİN Kİ AFRİKA DA KAZANDI

Afrika dünyanın önemli bir bölümü için var olmaması gereken, dünyanın ‘imajını’ düşüren bir kara parçası. Yine önemli sayıda insan için de ‘sömürülmesi’ gereken bir coğrafya. İşte bu duygular içinde Afrika’ya yaklşaşan bir lider, Afrikalıları şaşırttı.

Çünkü bu lider ‘Beyaz Adam’ dı ama sömürgeci değildi. Evet bu kişi ‘Beyaz Adam’dı ama Afrikalıları hor görmüyordu. Şaşkınlıkları kısa sürdü, çünkü o ‘Beyaz Adam’ samimiyetini çok rahat ispat etmişti.

İşte o Beyaz Adam, kendi ülkesinde bir seçime girdi. Onun başlattığı atılımlar, ilişkileri yakınlaştırma çabaları, Afrika’nın Anadolu’ya Osmanlı Devleti zamanındaki gibi artık yakın olması kemâle erebilmesi için bu ‘Beyaz Adam’ın ülkesinin başında olması, daha doğrusu kalması gerekiyordu.

Tüm bu duygular içinde 24 Haziran’daki Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi Afrika ve Afrikalılar için de önemli hale geldi. Afrika’da bilinçli, idealist, Türkiye’yi seven, Anadolu’yla kaynaşmak isteyen, Türkiye’nin kendilerine dünyaya açılan bir kapı olmasını hayal eden her Afrikalı, Recep Tayyip Erdoğan’ın BAŞKAN olmasını istedi.

Türkiye-Afrika ilişkileri sadece bugünün meselesi değil, belki bunu Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethine kadar geri götürebiliriz. Osmanlılar o tarihten bu yana Afrika’ya el uzatılması gereken bir kardeş gözüyle baktılar.

Özellikle 18. Yüzyıl itibariyle Afrika’yı acilen sömürülmesi gereken bir memba olarak gören Avrupalıların hem Osmanlı’yı hem de Afrika’yı aynı anda hedef tahtasına koyması kesinlikle tesadüf değildi. Yıllarca her iki odağı da sarsan, sömüren, hırpalayan Avrupalılar yıllarca istedikleri gibi at oynattı.

İşte şimdi başkaldırma vakti…

Türkiye, lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bir ‘Büyük Hesaplaşma’ yürütüyor. Bu hesaplaşmanın muhatabı ise yıllarca kendisini boyunduruk altında tutan ve bundan sonra da tutmak isteyen odaklar. Bunun içinde neredeyse 2 asırdır Afrika’yı sömüren Avrupa da var. İşte sırf bu yönünden dolayı bile Erdoğan, Afrika’nın bir çok ülkesinde KAHRAMAN olarak görülür.

Afrika Kıtası heyecanlı Arkadaşlar…

Erdoğan’ın eliyle Sömürgeci Avrupa’dan intikamının alınacağından da emin. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile çok daha hızlı ve otoriter kararlar alabilecek olan Türkiye, bu Büyük Hesaplaşma’da elini çok daha fazla güçlendirdi. Şimdi yıllardır kan emerek ayakta kalabileceğini zanneden ‘Yaşlı Kıta’ düşünsün.

Sonuç olarak bir Afrikalı ve Afrika’dan taze bilgiler alan biri olarak şunu çok rahat söyleyebiliyorum ki: 24 Haziran’da Sadece Erdoğan değil Afrika da Kazandı!!!

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler