Emzikteki Büyük Tehlike! Bizce Bilin
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

ANNE-BABALAR DİKKAT!

Emzikteki Büyük Tehlike!

EMZİKLER BEBEĞİ OLAN ANNE–BABALAR İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR YARDIMCI… ANCAK EMZİKLERİN OTİZM, DİYABET VE KANSER GİBİ HASTALIKLARA SEBEP OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI. UZMANLAR EN POPÜLER DİŞ KAŞIYICILARI OLAN EMZİKLERİN, HORMON BOZAN TOKSİNLER İÇERDİĞİNİ TESPİT ETTİ.

Dikkat! Annelerin ağlayan bebeklerini susturabilmek için çare olarak gördükleri emzikler hormon bozan toksinler içeriyor. Uzmanlara göre emzik kullanımı otizm, diyabet ve kanser gibi hastalıklara sebep oluyor.

CİDDİ HASTALIKLARA SEBEP OLUYOR

İç salgı bezlerini bozan kimyasalların, çocuklar için üretilen eşyalarda kullanılmasının yasaklanmasının ardından dünyada ilk defa bir araştırma şirketi plastik emzikleri test etti. ABD’de yapılan yeni araştırmada plastik emziklerde, iç salgı bezlerini bozan kimyasalların bulunduğu sonucuna varıldı. Bu kimyasalların da kanser, kalp hastalığı ve obezite gibi çeşitli hastalıkların riskini arttırdığı ifade edildi. Uzmanlar, hormon bozan toksinler içeren emziklerin kullanımı konusunda aileleri uyardı.

KİMYASALLAR HER ÜRÜNDE

Daily Mail’in haberine göre; bilim insanları birçok ürünün etiketinde BPA, BPS, BPF, EDC kısaltmalarıyla yer alan ve endokrin bozan kimyasalların, herhangi bir toksinin olmadığı yazılsa da hepsinde bulunduğunu belirtti. Araştırmaya göre endokrin bozan bu kimyasalların, plastikten metal yiyecek saklama kutularına, deterjanlardan alev iletmeyen ürünlere hatta oyuncaklara ve kozmetiklere kadar birçok günlük üründe bulunduğu açıklandı.

DAVRANIŞSAL BOZUKLUKLAR OLABİLİR

Alev iletmeyen ürünlerde birçok kimyasal olduğunu belirten bu çalışma, yiyecek saklama kaplarında ve şişelerde de BPA adında endokrin bozan kimyasalın olduğu tespitine vardı. Bu kimyasalların otizm, içe kapanıklık gibi nörolojik ve davranışsal bozukluklara da neden olduğu belirtilirken aynı zamanda zekâyı da etkilediği söylendi. Sağlık için çok zararlı olan bu kimyasallar, kanser ve diyabet hastalığı dışında erkekte kısırlığa ve endometriyozis hastalığına sebep olabiliyor.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler